رییس جمهور: « تنها در پنج درصد وعده‌‎ها مره محکم می‌‎گیرید »

کابل – ۱۲ حوت ۱۳۹۹خ.

پس از نشر یک گزارش حقیقت‌‎سنج پیک مبنی بر عملی نشدن وعده‎‌های رییس جمهور کشور، به‌‎تازه‎‌گی آقای غنی گفته‎‌است که شهروندان افغانستان، تنها در انجام نشدن پنج درصد از وعده‎‌هایش انتقاد می‌‎کنند.

رییس جمهور غنی به‎‌روز سه‌‎شنبه ۵ حوت ۱۳۹۹خ. هنگام سخن‌‎رانی‌‎اش در برنامه‌‎ی آغاز تطبیق واکسین کرونا در کابل گفت: « مه خو عادتم است تا یک چیز به نتیجه نرسیده، پیش‌‎ازپیش وعده نمی‎‌کنم. چون اگر ۹۵ درصد تطبیق شود و ۵ درصد بماند، باز شما درهمان ۵ درصد مره محکم می‌‎گیرین و این حق تان‌‎است ».

آن‌‎چه که همواره ازسوی شهروندان، منتقدان سیاسی و آگاهان أمور نیز انتقاد شده و رییس جمهور غنی را به عملی نکردن وعده‎‌هایش متهم کرده‎‌اند.

پیش ازاین مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک در یک گزارش تازه‎، از ده کلان‌‎ترین وعده‎‌ی انجام ناشده‎ی رییس جمهور پرده برداشته‌‎است. وعده‌‎های که بیش‌‎تر در سفرهای داخلی به‎‌ولایت‌‎های کشور به مردم داده شده‎‌است.

از وعده‎‌ی صادرات برق به بیرون از کشور، تا سرکوب غاصبان زمین، روشن شدن بامیان از نور برق، بازسازی آبدات تاریخی ولایت غزنی، ساخت مکتب‌‎های مسلکی در هر ولسوالی، سه برابر سرمایه‎‌گذاری در فرودگاه قندهار، تامین امنیت معادن ذغال‎‌سنگ و بازپس‌‎گیری معادن طلای راغستان بدخشان، همه این وعده‎‌های بوده که از آغاز حکومت پیشین آقای غنی تا اکنون که بیش از دوسال از حکومت کنونی‎‌اش می‎گذرد، عملی نشده‌‎اند.

برخی دیگر از رسانه‎‌های داخلی و خارجی نیز، وعده‎‌های رییس جمهور غنی را دنبال کرده و گزارش‎‌های انتقادی مبنی بر عملی نشدن وعده‎‌ها، منتشر کرده‎‌اند.

آژانس خبری پژواک در گزارشی زیرعنوان تعهد غنی برای رسانیدن برق به تمام ولسوالی‌‎های کشور، گفته‌‎است که این وعده در مدت دوسال عملی شدنی نیست. دلیلی که این وعده‎‌ی رییس جمهور را نادرست خوانده، براساس این گزارش پژواک از هر پنج شهروند افغانستان، سه تن به انرژی برق دسترسی دارند.

برخی از مسوولان رسانه‌‎های آزاد کشور به‌‎این باوراند که «بررسی حقایق» یا حقیقت‌‎سنج، می‌‎تواند چشم باز و هوش بیدار شهروندان کشور باشد و به رهبران سیاسی کشور برساند که هیچ یک از وعده‎‌های شان فراموش نخواهد شد.

مجیب مهرداد مدیرمسوول روزنامه‌‎ی هشت‎‌صبح، می‌‎گوید که بسیاری از وعده‎‌های رهبران سیاسی غیر واقع‎‌بینانه اند و خوب‎‌است که این وعده‎‌ها به بررسی گرفته شوند، تا از عوام‌‎گرایی جلوگیری شود.

درهمین‌‎حال برخی از نمایندگان مردم در شورای ملی، می‌‎گویند که بیشتر وعده‎‌های رییس جمهورغنی، اغواکننده است.

غلام حسین ناصری عضو مجلس نمایندگان به‎‌خبرنگار پیک می‌‎گوید:

« خوب به‌‎یاد دارم، رییس جمهور غنی چنین‌‎هم گفته بود که هزاره‎‌جات زندان طبیعی‌‎است و این زندان را می‌‎شکنیم؛ اما هزاره‎‌جات هنوز همان زندان طبیعی که بود و هست ».

هرچند برخی دیگر از آگاهان مسایل سیاسی، ناامنی، فساد و ناکاری برخی از افراد مسوولیت‌‎گریز را بهانه‌‎ای برای عملی نشدن وعده‎‌های رییس جمهور عنوان می‎‌کنند؛ اما برخی‌‎هم به‎‌این باوراند که بسیاری ازاین وعده‎‌ها خیالی اند.

جعفر مهدوی آگاه مسایل سیاسی، می‌‎گوید: « باجرآت گفته می‌‎توانم که ۵ درصد نه، بل‌‎که بخش قابل ملا‌حظه ‎ا‌ی از وعده‌‎های رییس جمهور غنی تاامروز عملی نشده‌‎اند ».

باا‌ین‌‎همه، دفتر مطبوعاتی و سخن‌‎گویان ریاست جمهوری به پرسش‌‎های خبرنگار پیک پاسخ نداده و نگفته‌‎اند که تفسیر آقای غنی از ۵ و ۹۵ درصد وعده‎‌هایش چه بوده‌‎است.

گزارش‎گر:  عبدالمطلب فراجی