هیچ طالب و آموزگار مدرسه ‎های دینی، ثبت بایومتریک نشده ‎است

کابل ـ دوشنبه ۹ حمل ۱۴۰۰خ.
با گذشت چهار ماه از دستور معاون نخست رییس جمهور مبنی ‎بر ثبت بایومتریک طالبان و آموزگاران مدرسه‎ های دینی پایتخت کشور، هیچ طالب و آموزگاری ثبت و بایومتریک نشده‌‌است.
امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری در تصمیم بیست‌‌ونهم نشست شش‌‌‌ونیم روز چهارشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۹خ. چنین دستور داده‌‎‌است:
« از ۳۶۲ مدرسه در نواحی شهر و ۱۳۰ مدرسه در ولسوالی‌‌‌های کابل خواسته شده تا تمام استادان و شاگردان خود را تابع بایومتریک نمایند. به ریاست احصاییه مرکزی هدایت داده شد تا این کار را دراولویت برنامه‎‌‌های کاری خود قرار دهد ».

دستوری‌‎‌که بربنیاد معلومات گردآوری شده از وزارت‌‌‎های معارف، حج‌‌‎واوقاف و اداره‌‎‌ی ملی احصاییه، تاهنوز عملی نشده‎‌‌است.
نجیبه‌ آرین سخن‌‌‌‌گوی وزارت معارف، بااظهار بی‌‌‎خبری از این دستور آقای صالح به‌‎‌خبرنگار پیک می‌‌‌گوید:
« دستور معاون صاحب در مورد مدارس غیررسمی است و در هیچ جای مطرح نشده که دانش‌‌‎آموزان معارف بایومتریک شوند ».
به‌‌گفته خانم آرین، بیش از ۱۲۰۰ مدرسه‌‎‌ی دینی ثبت این وزارت است که از این میان ۵۰ مدرسه در پایتخت فعالیت دارند. اما در مورد مدرسه‎‌‌های دینی غیررسمی و آن‎‌‌چه که ازسوی معاون نخست ارایه شده، چیزی نمی‌‌‎داند.
هم‎‌‌چنان، فضل حسینی سخن‌‌‌گوی ورازت ارشاد، حج‌ و اوقاف نیز درباره دستور معاون نخست و آمار ارایه شده اظهار بی‌‌‎خبری کرده می‌‌‌گوید که تاهنوز دراین باره کدام نامه‌‌‎ی رسمی دریافت نکرده‌‎‌اند. آن‌‌‎چه که ازسوی معاونیت نخست ریاست جمهوری، رد شده‌‌‎است.
به‎‌گفته آقای حسینی: « درحال‎‌حاضر ۱۹۰ مدرسه‎‌ی دینی ثبت این وزارت است که دست‌‎کم ۷۰ هزار دانش‌‌آموز دراین مدرسه‎‌ها مشغول فراگیری آموزش‌‎اند ».
آقای حسینی می‌‎افزاید که برخی از مدرسه‎‌ها ثبت وزارت معارف و برخی‌‎هم ثبت وزارت حج‎‌واوقاف اند. اما شماری از مدرسه‌‎های غیررسمی که از هیچ نهاد دولتی مجوز رسمی و قانونی ندارند، آمار دقیقی ازاین مدرسه‎‌ها دردست نیست.
دراین‎‌حال، اداره‎‌ی ملی احصاییه به‎‌عنوان مرجع اصلی اجراکننده‎‌ی دستور معاون نخست رییس جمهور، هیچ‌‎گونه آماری از ثبت و بایومتریک آموزگاران و دانش‎‌آموزان مدرسه‎‌های دینی در دست ندارد.
رویینا شهابی سخن‌‎گوی این اداره به‎‌خبرنگار پیک می‌‎گوید که روند ثبت و بایومتریک افراد همزمان با توزیع شناس‎‌نامه‎‌های برقی در سراسر کشور ادامه دارد و مراکز و نمایندگی‎‌های اداره احصاییه به همه‌‎ی مدرسه‎‌های دینی معرفی شده‌‎است.
آن‎‌چه که برخی از مسوولان مدرسه‎‌های دینی در شهر و ولسوالی‎‌های کابل، نادرست خوانده و اظهار بی‌‎خبری کرده‌‎اند.
مفتی محمد نعمان فضلی مسوول مدرسه‎‌ی دینی (جامعه‌‎الاحناف) در ولسوالی شکردره، به‎‌خبرنگار پیک می‎‌گوید که هرچند این موضوع را ازطریق رسانه‎‌ها و شبکه‌‎های اجتماعی شنیده‌‎اند؛ اما تاکنون هیچ‎‌گونه هدایت شفاهی یا رسمی از سوی هیچ نهاد حکومت دریافت نکرده‌‎اند.
هم‎‌چنان قاری نظرمحمد مسوول یکی از مدرسه‎‌ی دینی در ناحیه چهارم شهر کابل نیز، می‎‌گوید که تاهنوز دراین باره هیچ اطلاعی ندارد و هیچ دانش‎‌آموز یا آموزگاری از این مدرسه‌‎هم، ثبت بایومتریک نشده‎‌است.
درهمین‌‎حال، برخی از آگاهان امور و نمایندگان مردم در شورای ملی، این دستور آقای صالح را اغفال کننده‎‌ی اذهان مردم خوانده و به‎‌این باوراند که این دستور تنها در روی کاغذ باقی خواهد ماند.
صیفوره نیازی عضو کمیسیون معارف و تحصیلات عالی مجلس نمایندگان به خبرنگار پیک می‌‎گوید:
« از هیچ مدرسه‌‎ی دینی رسمی یا غیررسمی آگاهی ندارم و در چندین دوره وکالت خود تاحالا نمی‌‎دانم چه تعداد مدرسه‌‎ی دینی دراین کشور فعالیت دارد ».
ازسوی دیگر، مولوی ذکرالله عتیق عضو کمیسیون امور دینی و فرهنگی مجلس نمایندگان، به‎‌این باوراست که ثبت و بایومتریک آموزگاران و دانش‌‎آموزان مدرسه‌‎های دینی در چنین شرایط حساس جنگ و صلح کشور، منطقی نیست و احتمال هرج‎‌ومرج و فروپاشی راس نظام را نیز در پی خواهد داشت.
به‌‎گفته آقای عتیق، این موضوع در میان برخی از عالمان دین هم واکنش هایی را به‎‌همراه داشته و بهتراست تا آقای صالح، نهادهای مسوول را به مکلفیت‌‌‎های شان متوجه ساخته و از مجرای قانونی موضوع را دنبال کند.
اما به‌‎گفته‎‌ی محمد باقر کاظمی معاون سخن‌‎گوی معاونیت نخست ریاست جمهوری، هر تصمیم یا هدایتی که در نشست‌‎های شش‌‎ونیم ازسوی آقای صالح ارایه می‌‎شود، مسوولیت اجرایی آن به نهادهای مسوول برمی‌‎گردد و مسوولان نهادهای مختلف دولت نیز دراین نشست‎‌ها حضور دارند و به‎‌گونه‌‎ی مستقیم هدایت می‌‎گیرند.
آقای کاظمی، هم‌‎چنان در مورد آمار ارایه شده ازسوی معاون نخست رییس جمهور، می‌‎افزاید که آمار ۴۹۲ مدرسه‌‎ی دینی در مرکز و ولسوالی‎‌های ولایت کابل از وزارت‌‎های معارف و حج‌‎واوقاف به‎‌دست آمده و ازایشان خواسته شده تا دراین میان، مدرسه‌‎های رسمی و غیررسمی را باید تفکیک نموده و همه‌‎ی شان تابع ثبت بایومتریک شوند.
اما وزارت‎‌های معارف و حج‌‎واوقاف، تنها از فعالیت ۲۴۰ مدرسه‎‌ی رسمی در پایتخت کشور سخن گفته و درباره‎‌ی آمار و چگونه‎‎‌گی فعالیت مدرسه‎‌های غیررسمی، چیزی نمی‌‎گویند.

گزارش‎گر: بلال خداداد