گفته‎‌های وزیر خارجه‌‎ی پاکستان درباره‎‌ی افغانستان، درست یا نادرست؟

کابل – حقیقت‌‎سنج پَیک،  ۳۱ جوزا ۱۴۰۰خ.

سخنان تازه‌‎ی وزیر خارجه‌‎ی پاکستان مبنی بر نادیده گرفتن خشونت‎‌ها ازسوی طالبان در افغانستان، نادرست است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان هنگام گفتگو با شبکه‌‎ی تلویزیونی طلوع نیوز، گفته‌‎است که طالبان نیز مانند سایر افراد در افغانستان خشونت دیده‎‌اند و نه‎‌تنها طالبان، بل گروه‌‎های دیگری هستند که در افزایش خشونت‌‎ها نقش دارند.

این گفت‌‎وگو که شنبه شب( ۲۹ جوزا ۱۴۰۰) از شبکه‌‎ی تلویزیونی طلوع نیوز به نشر رسید، واکنش‌‎های گوناگونی را در درون و بیرون از کشور و بیش‎تر ازهمه در فضای مجازی به‎‌همراه داشته‌‎است.

دراین ویژه برنامه، از آقای قریشی پرسیده می‎شود که طالبان در پاکستان گشت‌‎وگذار آزاد دارند، برای آن‎ها کمک‎‌های مالی جمع‌‎آوری می‎شود، سربازگیری می‎کنند و زخمی‎‌های شان در شفاخانه‌‎های پاکستان تداوی می‎شوند، آیا این‌‎همه نادرست است؟

آقای قریشی، ضمن این‎که از پرسش اصلی طرفه می‎رود؛ اما با تاکید دوباره‌‎ی گرداننده برنامه روبه‌‎رو می‎شود. بار دوم نیز پاسخ نمی‎دهد و بار سوم می‎گوید: « این‌ها اغراق است.» گرداننده: «پس حقیقت چیست؟»  قریشی: «همه‌ش مبالغه است».

دراین‎حال، یافته‌‎های حقیقت‎‌سنج پیک براساس دیدگاه فعالان سیاسی و مدنی، نمایندگان مردم و حکومت أفغانستان، نشان می‎دهد که سطح خشونت‎‌ها ازسوی طالبان در این کشور نسبت به ماه‌‎های گذشته چندین برابر شده و بیش‎ترین خشونت‌‎ها و روی‎دادهای ضدامنیتی در أفغانستان، ازسوی طالبان صورت می‎گیرد.

خشونت‎‌های که حتا آجندای امروز مجلس نمایندگان کشور را نیز، به‌‎خود اختصاص داده و انتقادهای شدید شماری از نمایندگان را به‎‌همراه داشته‎‌است.

برخی از نمایندگان باانتقاد از عمل‎کرد حکومت در پیوند با سقوط پی‎درپی ولسوالی‌‎ها و گماشتن افراد غیرمسلکی در رده‌‎های مهم امنیتی، به‎‌این باوراند که این وضعیت بیان‎گر واضح واگذاری جمهوریت به‌‎امارت است.

بلقیس روشن عضو مجلس نمایندگان در نشست امروز مجلس بااشاره به‌‎گفته‌‎های تازه‎‌ی وزیرخارجه‌‎ی پاکستان گفت:

«امریکا و پاکستان کوشش دارند برای مردم تلقین کنند که حاکمیت طالبانی خوب‎تر از حاکمیت کنونی است.»

روز گذشته شماری از اعضای مجلس سنا نیز در واکنش به سخنان وزیر خارجه‌‎ی پاکستان، گفته‌‎اند که ریشه‌‎ی اصلی جنگ أفغانستان در پاکستان است و این کشور هم‎سایه، هیچ‌‎گاهی برای صلح و ترقی أفغانستان دست راستی نداده‌‎است.

چنان‎که این واکنش‎‌ها نه‌‎تنها در أفغانستان، بل‎که در درون پاکستان نیز، سروصداهای برخی منتقدان سیاسی حکومت آن‎کشور را برانگیخته‌‎است.

بربنیاد گزارش‎‌های رسانه‌‎های داخلی و خارجی، محسن داور عضو مجلس نمایندگان پاکستان، روز گذشته در نشست رسمی این مجلس گفت:

« آقای قریشی دراین گفت‎وگو طوری از طالبان حمایت کرده که گویا وزیرخارجه‌‎ی طالبان باشد.»

ازسوی دیگر، گران هیواد سخن‎گوی وزارت امور خارجه‎‌ی افغانستان، ضمن تاکید بر روابط حسنه‌‎ی هردو کشور می‎گوید:

«پاکستان می‎تواند در روابط بسیار مفید و معنادار با دولت أفغانستان، از چارچوب‎‌های همکاری استفاده نموده و از اظهاراتی‎که می‎تواند روابط دوجانبه را صدمه بزند، اجتناب کند.»

بااین‌‎حال، برخی از آگاهان مسایل سیاسی در درون کشور نیز به‌‎این باوراند که حکومت پاکستان از گذشته تاحال، حامی و تمویل‎گر گروه طالبان بوده و هنوزهم وزیرخارجه‌‎اش به‎گونه‌‎ی آشکارا ازاین گروه حمایت می‎کند.

گزارش‎گر:  عبدالمطلب فراجی