گفته‌‎های رییس جمهورغنی مبنی‌‎بر پایان غصب زمین در کابل، درست نیست

کابل – حقیقت‌‎سنج پیک ۱۷ سرطان ۱۴۰۰خ.

محمداشرف غنی رییس جمهوری افغانستان می‎گوید که غصب زمین و جای‎دادهای دولتی در پایتخت کشور به‎‌صفر رسیده‌‎است. اما این گفته‌‎های رییس جمهور، براساس یافته‌‎ها و معلومات ارایه شده ازسوی منابع رسمی، درست نیست.

آقای غنی به تاریخ ۲۴ حمل سال روان در مراسم گشایش پروژه‌‎های توسعه‌‎ای وزارت فوایدعامه گفت:

« از جناب معاون‎‌صاحب اول، والی‌‎صاحب و شاروال‎‌صاحب کابل واقعن تشکر می‎کنم که یک حرکت بسیار واضح به‌‎وجود آمده و به غصب جای‎دادهای دولتی و ملکیت عامه نقطه‎‌ی پایان گذاشته‎‌اند. »

رییس جمهور، هم‎چنان اضافه کرد که غصب زمین نه‎‌تنها که پایان یافته، بل‎که به چهل سال برگشت داده شده و با جلوگیری از غصب زمین‌‎های دولتی، بیش از دونیم میلیارد افغانی به‎‌خزانه‌‎ی دولت واریز شده‎‌است.

باآن‎که وزارت شهرسازی و اراضی آمار دقیق و تازه از غصب زمین در پایتخت کشور ارایه نکرد؛ اما خانم مرضیه رضایی سخن‎گوی این وزارت در پاسخ به‎‌تقاضای اطلاعات خبرنگار پَیک نگاشته‌‎است:

« از سال ۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۳۹۹خ. بیش از ۶۶هزارو۸۰۰ جریب زمین تحت غصب قرار داشت که ازاین میان، بیش از ۱۶هزار جریب آن استرداد شده‎‌است. »

این داده‌‎ها نشان می‎دهد که هنوزهم بیش از ۵۰ هزار جریب زمین دولتی در کابل تحت غصب قرار دارد.

سخن‎گوی والی کابل، ضمن تماس‎‌های پی‌‎هم و تقاضای اطلاعات ازسوی خبرنگار پَیک، حاضر به ارایه پاسخ نشد؛ اما پیش ازاین محمد یعقوب حیدری والی کابل به‎‌تاریخ ۲۷جوزای۱۳۹۸خ. در یک نشست خبری گفته بود که بیش‎‌از ۸۵هزار جریب زمین در این ولایت، هنوز در تصرف غاصبان زمین قرار دارد.

ازسوی دیگر، شهرداری کابل در پاسخ به این پرسش که آیا غصب زمین در کابل به‌‎صفر رسیده یاخیر، چنین نگاشته‌‎اند:

« شما بهتر می‎دانید اشخاصی‎که دست به غضب زمین می‎زنند، هیچ‌‎گاهی دست بردار نیستن و به این عمل خود ادامه می‎دهند. در مقابل شاروالی کابل‎‌هم با جدیت تمام با غاصبین زمین همواره برخورد قانونی کرده و این روند ادامه دارد.»

معروف علی‎زی مسوول بخش اطلاع‎‌رسانی شهرداری کابل، می‎‌افزاید که بیش از ۵۵ هزار جریب زمین غصب‎‌شده را از تصرف غاصبان بیرون کرده‎‌اند؛ اما نمی‎گوید که درحال‌‎حاضر چه‎‌قدر زمین دیگر در تصرف غاصبان قرار دارد.

این‎که مسوولان از ارایه آمار دقیق پیرامون غصب زمین در کابل خودداری می‎کنند، به‎‌باور برخی از آگاهان، نمایندگان مردم و فعالان مدنی واضح‎‌است که از گفته‌‎های نفر اول حکومت پرده‎‌پوشی کرده و کتمان حقیقت می‎کنند.

چنان‎که به‌‎گفته‌‎ی عزیز رفیعی رییس شبکه‎‌ی جامعه مدنی افغانستان، میزان دروغ‌‎گویی و عدم پاسخ‎‌دهی مسوولان دولت دراین کشور، به‌‎حدی بلند است که به‌‎غیراز عوام‌‎فریبی چیزی دیگری به‌‎نظر نمی‎رسد.

آقای رفیعی، ادامه‌‎ی بدبختی و بی‎نظمی‎‌های روزافزون جامعه را وابسته به‌‎همین عوام‌‎فریبی دولت‎‌مردان کشور دانسته، می‎گوید: « سیاست‌‎مداران ما متاسفانه به‌‎خاطر بازی‌‎های کلان سیاسی و منافع شخصی و گروهی خود با شعارهای میان‎‌تهی قومی و سیاسی و گروهی، از درماندگی مردم استفاده کرده و توجه آنان را به‌‎سوی خود جلب می‎کنند.»

رییس شبکه‎‌ی جامعه مدنی افغانستان، از دولت‎‌مردان و رهبران حکومت می‎خواهد که نسبت به خودشان، وطن و آینده‌‎ی مردم خود، صادق بوده و مسوولانه بیاندیشند، بگویند و عمل کنند.

ازسوی دیگر، غلام حسین ناصری عضو کمیسیون تفتیش مرکزی مجلس نمایندگان، به‌‎این باوراست که غصب زمین در کابل نه‎‌تنها که پایان نیافته، بل‎که هنوزهم جریان دارد و هیچ‎‌یک از حکومت‎‌های دو دهه‌‎ی پسین، قادر به استرداد آن نشده‌‎است.

به‎‌باور آقای ناصری، تا زمانی‎که به‌‎جای حکومت مصلحتی، حکومت قانونی و قانون‎‌گرایی دراین کشور حاکم نشود، موضوع غصب زمین از دامان افغانستان برچیده نخواهد شد.

گزارش‎گر:  آدینه نیازی