چهار نه، پانزده سرباز در فرسی و گُل‎ران کشته شده‌‎اند

هرات – حقیقت‎‌سنج پَیک ۱۶ جوزا ۱۴۰۰خ.

اداره‎‌ی محلی هرات و گروه طالبان با صدور اعلامیه‎‌های رسمی، از فتح وکنترول ولسوالی‎‌های (فرسی، گُل‎ران و ادرسکن) و تلفات نیروهای‎شان در نبردهای تازه، آمار و معلومات ضدونقیض می‎دهند؛ اما یافته‌‎های حقیقت‎‌سنج پیک از منابع محلی نشان می‎دهد که ۱۵ سرباز دولتی دراین درگیری‎‌ها جان باخته و ۱۸ تن دیگر آن‎ها زخمی شده‌‎اند. از تلفات گروه طالبان‎‌هم، آمار دقیق در دست نیست.

جمعه‌‎شب گذشته ولسوالی‎‌های فرسی، گُل‎ران و ادرسکن ولایت هرات، بار دیگر گواه درگیری‎‌های شدید میان نیروهای دولتی و افراد مسلح طالبان تا بامداد روز شنبه بوده که تلفات سنگینی را به هردوطرف برجا گذاشته‌‎است.

اداره‎ی محلی هرات با نشر اعلامیه‌‎ای از کشته شدن تنها ۴ سرباز پولیس در ولسوالی‎‌های فرسی و گُل‎ران، زخمی شدن ۸ سرباز و اسارت ۲ تن دیگر خبر داده‌‎است. اعلامیه، هم‎چنان افزوده که بیش از ۲۰ تن از افراد مسلح طالبان دراین درگیری‎‌ها کشته، بیش‎تر از ۲۰ تن دیگرشان زخمی شده‌‎اند و تصرف و کنترول هرسه ولسوالی در دست اداره‎‌ی محلی است.

در مقابل، گروه طالبان نیز با نشر اعلامیه‎‌ای از فتح ولسوالی فرسی و گُل‎ران و کشته شدن بیش از ۲۰ سرباز دولتی و اسارت ۳ تن دیگر در نتیجه‎‌ی حمله‎‌های تازه‎ی جمعه‎‌شب گذشته سخن زده و ادعا کرده‎‌اند که نیروهای خودشان هیچ تلفاتی نداشته‌‎اند.

قاری محمد یوسف احمدی که به‎‌عنوان یکی از سخن‎گویان گروه طالبان با رسانه‎‌ها اظهار نظر می‎کند، می‎گوید:

«ما هیچ‎‌گاهی در خبرهای خود دروغ نمی‎گوییم؛ زیرا دروغ گفتن یک امر نارواست.»  

اما یافته‎‌های پیک از منابع محلی، بیان‎گر این‎است که درحال‎‌حاضر هر سه ولسوالی زیر حاکمیت اداره‎‌ی محلی قرار داشته و هیچ یک از آمار ارایه شده ازسوی هر دو طرف، درست نیست.

یک منبع امنیتی که خودش نیز در جریان درگیری‎‌های جمعه‎‌شب گذشته حضور داشته و جان سالم به‎‌در بُرده، به‎‌خبرنگار پیک می‎گوید: « درگیری زمانی آغاز شد که سه تن از افراد نفوذی طالبان، نخست فرمانده پولیس ولسوالی فرسی و فرمانده خیزش‎‌های مردمی را کشتند و با دیگر سربازان درگیر شدند. دراین درگیری ۸ سرباز پولیس و ۴ تن از خیزش‌های مردمی کشته شده و پنج سرباز دیگر به‎‌شمول ولسوال فرسی زخمی شده‌‎اند. »

محمد آصف فیض‎یار عضو شورای مردمی ولسوالی فرسی نیز، ادعا می‎کند که زخمی‎‌ها و جسدهای سربازان تا چاشت روز شنبه در محل درگیری باقی‎مانده و نیروهای دولتی قادر به‎‌انتقال آنان نشده‌‎اند.

هم‎زمان بااین گزارش‎‌ها می‎رساند که در ولسوالی گُل‎ران نیز، طالبان بر پوسته‎‌های ساختمان ولسوالی حمله کرده و در نتیجه ۳ تن از نیروهای دولتی را کشته و ۸ تن دیگر را زخمی کرده‌‎اند.

حاجی ارباب عزیز یک‎تن از بزرگان قومی در ولسوالی گُل‎ران با نگرانی شدید از وضعیت امنیتی در هفته‎‌های پسین، می‎گوید که تلفات هردوطرف در درگیری‎‌های اخیر، بیش‎تر از آن‎چه‌‎است که آمار می‎دهند.

ازسوی دیگر، طالبان ادعا کرده‌‎اند که هم‎زمان بااین درگیری‎‌ها بر یک پوسته امنیتی ولسوالی ادرسکن ولایت هرات نیز حمله کرده‌‎اند که در نتیجه ۳ تن از سربازان پولیس زخمی و ۵ تن دیگر را همراه با جنگ‎‌افزار و تجهیزات شان باخود بُرده‎‌اند.

اما والی هرات، این رقم را ۳ زخمی و ۲ اسیر ارایه کرده‌‎است. عبدالوحید قتالی والی هرات به‎‌خبرنگار پیک می‎گوید:

« این جنگ روانی‎‌شان است، نباید هرگونه آمار را بپذیرید، ما با تمام قوت نیروهای خود می‎رزمیم و ملت باید حمایت کند. »

بااین‎حال، برخی آگاهان امور به‎‌این باوراند که کتمان حقایق ازسوی حکومت، تبدیل به یک فرهنگ زشت و ناپسند حکومت‎‌داری شده و برخی‎‌ها می‎کوشند بسیاری از حقایق را از انظار مردم و رسانه‎‌ها و حتا از مقام‎‌های بالا و پایان دولت پنهان کنند.

محمد نعیم غیور افسر نظامی بازنشسته و کارشناس مسایل سیاسی و نظامی در غرب کشور، می‎گوید که کتمان کردن حقایق نه‌‎تنها مانع پیش‎رفت امور در حکومت‎داری شده، بل‎که مردم را در تاریکی قرار داده و رهبری دولت نیز دچار سوی آگاهی شده و این وضعیت، لطمه‎‌ی شدیدی بر روند حکومت‎داری و مدیریت جنگ وارد می‎کند.

گزارش‎گر:  محمد یونس رووفی