پیوستن شهیدانی با طالبان

کابل – ۲۳ میزان ۱۳۹۹

عبدالرحمان شهیدانی، نماینده پیشین مردم بامیان در مجلس نمایندگان، آیا با گروه طالبان پیوسته‌‎است؟
پرسشی‌‎که در دو روز پسین، واکنش تُند آقای شهیدانی و هم‌‎چنان ابرازنظرهای زیادی ازسوی شهروندان و کاربران در رسانه‌‎های اجتماعی را به‌‎همراه داشته‌‎است.
خبر پیوستن عبدالرحمان شهیدانی عضو پیشین مجلس نمایندگان با گروه طالبان، برای نخستین بار ازسوی والی بامیان در رسانه‌‎های اجتماعی منتشر شد.
در یک نامه‎‌ی رسمی (شماره ۵۲۹ تاریخ ۲۰/۰۷/۱۳۹۹خ.) که ازسوی مقام ولایت بامیان عنوانی اداره‌‎ی ارگان‌‎های محل صادر شده؛ آمده‌‎است که به‌‎اساس یافته‌‎های آنان، عبدالرحمان شهیدانی نماینده‌‎ی پیشین بامیان در مجلس نمایندگان با گروه طالبان پیوسته و به قطر رفته‌‎است. سید انور رحمتی والی بامیان درپای این نامه‌‎ی رسمی امضا کرده‌‎است.
اما لطیف عظیمی سخن‌‎گوی والی بامیان، ضمن تایید این نامه، می‌‎گوید که این اقدام براساس ادعاهای‌‎که دربرابر آقای شهیدانی وجود داشت، صورت گرفته‌‎است.
دراین‌‎حال، عبدالرحمان شهیدانی عضو پیشین مجلس نمایندگان که هم‌‎اکنون در شهر دوبی به‌‎سر می‌‎برد، یک روز پس از نشر این خبر در صفحه‌‎ی فیس‌‎بوک خود نوشته‌‎است که به‌‎زودی به‌‎کشور برخواهد گشت و همه اسناد و مدارک سفرش به بیرون از کشور را با رسانه‌‎ها و مردم شریک خواهد ساخت.


آقای شهیدانی، انتشار این خبر را دسیسه‌‎ی آشکار ازسوی والی بامیان دانسته و افزوده‌‎است:
« درصورت عدم اثبات این اتهام و معذرت خواهی ازمن، پی‌‎آمد هرگونه حرکت مردمی برعهده‌‎ی کسانی خواهد بود که اصرار به‌‎خصومت‎‌ورزی دارند ».
او در ادامه نوشته‌‎است که برای پیش‌‎بُرد کار شخصی و تداوی به میزبانی یک بازرگان ملی به‎‌امارات متحده عربی سفر کرده و هرگز به قطر نرفته‌‎است.
آن‎‌چه که ذبیح‌‎الله مجاهد سخن‎‌گوی طالبان نیز، رد کرده و پیوستن آقای شهیدانی را بااین گروه، یک اطلاع کذب خوانده‌‎است.
بااین‌‎حال، وحیدالله فرزه‌‎یی عضو انجمن حقوق‌‎دانان افغانستان به‌‎این باوراست که هرچند محتوای نامه‌‎ی مقام ولایت بار الزامی ندارد و پس‎‌از بررسی‎‌های سارنوالی مشخص خواهد شد؛ اما درصورت عدم اثبات این اتهام، آقای شهیدانی حق دارد اعاده‌‎ی حیثیت کند.

گزارش‎‌گر: عبدالمطلب فراجی