وزیر خارجه «درست» می‎گوید، یا وزیر داخله؟

 کابل – حقیقت‌سنج پیک ۹ سرطان ۱۴۰۰خ.

 وزیران امور داخله و خارجه‌‎ی پاکستان در یک هفته‌‎ی پسین، سخنان ضدونقیض درباره‌‎ی طالبان گفته‌‎اند.

درحالی‎که یک هفته پیش وزیر خارجه‌‎ی پاکستان، هرگونه ارتباط و هم‎کاری با گروه طالبان را «اغراق و مبالغه» خوانده بود؛ اما وزیر داخله‌‎ی این کشور در یک گفت‎وگوی تازه، سخنان هم‎تای داخلی‌‎اش را نفی کرده‌‎است.

شیخ رشید احمد وزیر داخله‌‎ی پاکستان به‌‎تازه‎‌گی در یک گفت‎وگوی تلویزیونی با جیونیوز، گفته‌‎است:

« خانواده‌‎های طالبان در مناطق مروت، لوی‎میر، بارکو، ترنول و… زندگی می‎کنند، زخمی‎‌های شان در شفاخانه‌‎های پاکستان درمان می‎شوند …»

آن‎چه که پیش ازآن آقای قریشی وزیر خارجه‌‎ی پاکستان ، ظاهرن رد کرده و مبالغه‌‎آمیز دانسته بود.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه‌‎ی پاکستان به‎‌تاریخ ۲۹ جوزا ۱۴۰۰خ. در گفت‎وگو با شبکه‌‎ی تلویزیونی طلوع‌‎نیوز در پاسخ به‌‎این پرسش که سران طالبان با خانواده‎‌های شان در پاکستان زندگی می‎کنند، زخمی های‎شان در شفاخانه‎‌های پاکستان تداوی می‎شود و و و… آیا این‌‎همه درست نیست؟ پس از تاکید دوباره‌‎ی گرداننده، گفت: « این‎ها همه اغراق و مبالغه‌‎اند.»

با گذشت یک هفته از این گفت‎وگو، هنوز رسانه‌‎ها و شبکه‌‎های اجتماعی در فضای مجازی پُر از واکنش‎‌ها و تبصره‌‎های مردم است که گفت‎وگوی تازه‌‎ی وزیر داخله‌‎ی پاکستان از شبکه‎‌ی تلویزیونی جیونیوز، بحث کاربران و فعالان سیاسی و مدنی را در شبکه‎‌های اجتماعی، گرم‎تر و دنباله‌‎دارتر می‎کند.

داوود ناجی فعال سیاسی در صفحه‎‌ی تویتر خود نوشته‌‎است:

« وزیر داخله‌‎ی پاکستان، فقط بخشی از واقعیت را گفته‌‎است. طالبان در پاکستان نه‎‌تنها مداوا می‎شوند، بل‎که در مدرسه‎‌های دینی داخل آن‎کشور شست‎وشوی مغزی و تجهیز نظامی می‎شوند…»

دواخان مینه‌‎پال رییس مرکز رسانه‌‎های حکومت افغانستان نیز در صفحه‌‎ی تویترش با نشر عکسی از وزیر داخله‌‎‎ی پاکستان نوشته‌‎است: «طالب، محافظ اسلام‎آباد است.»

حتا برخی از شهروندان عادی کشور در واکنش به‎‌این تناقض‌‎گویی مقام‌‎های حکومت پاکستان، دیدگاه‌‎های گوناگونی دارند. مسیح‎‌الله دوکان‎دار و باشنده‌‎ی ناحیه چهارم شهر کابل، به‌‎خبرنگار پَیک می‎گوید:

« امروز همه می‎دانیم که ریشه‎‌ی ناامنی افغانستان در پاکستان است.»

برخی از نمایندگان مردم در شورای ملی کشور نیز، حکومت پاکستان را به سیاست دوگانه و مداخله‎‌ی آشکار در امور داخلی افغانستان و فریب اذهان مردم و جامعه‌‎ی جهانی متهم می‎کنند.

ریحانه آزاد عضو کمیسیون امور بین‎‌المللی مجلس نمایندگان، می‎گوید:

« همه‌‎ی ما شاهد استیم که جنرالان پاکستانی عملن جنگ را در افغانستان مدیریت می‎کنند و امروز به‌‎همه آشکاراست که پاکستان در مسایل افغانستان مداخله دارد و همیشه از تروریزم حمایت کرده‎‌است.»

این واکنش‎‌ها نه‌‎تنها در افغانستان، بل‎که در داخل پاکستان نیز غوغابرانگیز شده‎‌است. ایمل ولی‎‌خان رهبر حزب عوامی ملی پاکستان در یک سخن‎رانی تازه‎‌اش در واکنش به‎‌این گفته‌‎های وزیران داخله و خارجه‌‎ی آن‌‎کشور گفته‌‎است:

« در افغانستان هیچ جنگ داخلی وجود ندارد، آن‎چه جریان دارد مداخله‌‎ی پاکستان است. »

با این‌‎همه برخی از آگاهان امور سیاسی، به‎‌این باوراند که سخنان مقام‌‎های ارشد حکومت پاکستان درباره‎‌ی افغانستان، گپ تازه‌‎ای نیست، بل‎که از سالیان زیادی به‌‎این‎سو بودوباش برخی از سران طالبان در شهرهای پاکستان و تروریست‎‌پروری آن‎‌کشور در جهان پوشیده نیست.

احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی، سخنان تازه‎‌ی وزیر داخله‌‎ی پاکستان را بخشی از واقعیت دانسته به خبرنگار پَیک می‎گوید: « همین لحظه که با شما صحبت می‎کنم، ملا برادرآخند در کراچی مصروف دیدار و گفت‎وگو با مقام‌‎های پاکستانی است.»

هرچند درپیوند به‌‎این‎‌همه بگومگوها تاکنون ازسوی گروه طالبان و سفارت پاکستان در کابل چیزی گفته نشده؛ اما حکومت افغانستان‎ در واکنش به سخنان تازه‌‎ی وزیر داخله‌‎ی پاکستان، خاموش نه‌‎نشسته و از حکومت آن‎کشور خواسته‌‎است تا به‎‌جای مداخله و دوگانه‌‎گی، شعار وعمل‎‌اش را یکسان سازد.

وزارت امورخارجه‌‎ی کشور با نشر اعلامیه‌‎ی ۷سرطان۱۴۰۰خ.، هرگونه فعالیت گروه تحریک طالبان پاکستانی را در داخل افغانستان رد نموده و از حکومت پاکستان خواسته‌‎است که در برابر همه گروه‎‌های هراس‎‌افگنی باید برخورد یک‎سان کند.

هم‎چنان، وحید عمر مشاور ارشد رییس جمهوری افغانستان در امور روابط عامه و استراتیژیک در نشست خبری روز گذشته در کابل واکنش نشان داد و گفت:

« پاکستان نه‌‎تنها به طالبان پناه داده‌‎است، بل‎که دستگاه تبلیغاتی این گروه نیز از پاکستان رهبری می‎شود.»

گزارش‎گر:  بلال خداداد