معترضان: « تا خساره پرداخت نشود، راه باز نمی‎‎‌‎‎شود »

هرات – ۱۹ حمل ۱۴۰۰خ.

از وعده‎‌ی حکومت مبنی بر جبران خساره‌‎ی متضررین در رویداد آتش‎‌سوزی گمرک اسلام‌‎قلعه، چهل روز گذشت؛ اما این وعده هنوز عملی نشده‌‎است.

شماری از‌این متضررین در اعتراض به وعده‌‎خلافی حکومت، از یک هفته به‎‌این‌‎سو جاده‌‎های هرات – اسلام‌‎قلعه و هرات – تور‌غندی را به‎‌روی ترافیک بسته‌‎اند و تاکید دارند که با پرداخت خساره از‌سوی حکومت، از اعتراض و بسته‎‌ماندن راه دست خواهند کشید.

یک هیات حکومتی متشکل از مقام‌‎های وزارت مالیه، وزارت دولت در امور حوادث طبیعی، فرمانده پولیس، رییس سارنوالی استیناف و والی هرات که به‌‎تاریخ ۱۰ حوت۱۳۹۹خ. به‎‌منظور بررسی روی‌‎داد آتش‌‎سوزی گمرک اسلام‌‎قلعه موظف شده بودند، به متضررین این روی‌‎داد وعده سپردند که تا ده روز دیگر، خسار‌ه‎ی وارده بر آنان را جبران خواهند کرد.

غلام بهاوالدین جیلانی وزیر دولت در امور روی‎‌دادهای طبیعی، خطاب به متضررین این روی‌‎داد گفته‌‎است:

« تا ده روز دیگر، خسارات وارده همه جبران خواهد شد ».

اما با گذشت چهل روز از این وعده، تاهنوز هیچ‌‎گونه پرداختی ازسوی حکومت برای جبران خساره‎‌ی متضررین صورت نگرفته‎‌است.

احمد تمیم عظیمی سخن‎‌گوی وزارت دولت در امور روی‎‌دادهای طبیعی در تماس تلفونی با ‎خبرنگار پیک گفت که در‌این باره اظهار‌نظری کرده نمی‎‌تواند و خود آقای جی‌لانی پاسخ خواهد داد. اما آقای جیلانی‌‎هم به تماس‎‌های پی‎‌هم خبرنگار پیک، پاسخ نداد.

در‌این‎‌حال، شماری از متضررین روی‎‌داد آتش‎‌سوزی گمرک اسلام‌‎قلعه، هُشدار می‌‎دهند که تا زمان پرداخت خساره‎‌ی شان از سوی حکومت، راه‎‌های منتهی به بندر‌های تورغندی و اسلام‎‌قلعه به‌‎روی ترافیک باز نخواهند شد.

بصیر آرین به نمایندگی از این معترضان به خبرنگار پیک می‌‎گوید:

« جان می‎‌دهیم، ولی از حرف و قول مان بر نمی‌‎گردیم … ».

این هُشدار درحالی ازسوی معترضان داده شده که به تازه‎‌گی نثاراحمد فیضی غوریانی وزیر تجارت و صنایع کشور، وارد ولایت هرات شده و از معترضان خواسته‌‎است تا راه‎‌های منتهی به تور‌غندی و اسلام‌‎قلعه را به‎‌روی ترافیک باز کنند.

آقای غوریانی به‌‎روز سه‎‌شنبه ۱۸ حمل۱۴۰۰خ. در دیدار با شماری از این معترضان گفته‎‌است:

« من از جانب رییس جمهور نزد شما آمده‌‎ام تا بگویم که حکومت خساره‌‎ی تان‎‌را می‌‎پردازد. لطفن از اعتراض و بسته کردن راه‎‌ها دست بردارید ».

اما شماری از‌این معترضان با یک‎‌صدا در پاسخ به‎‌این درخواست نماینده حکومت، گفته‎‌اند:

« اول‎‌تر از همه خساره‎‌ی مان‌‎را بپردازید، بعد راه باز می‎‌شود ».

از‌سوی دیگر، محمد سردار بهادری رییس کمیته‌‎ی نظارت شورای ولایتی هرات نیز، حکومت را به پرداخت خساره‎‌ی متضررین مکلف دانسته می‎‌افزاید که پرداخت نشدن خساره‎‌ی متضررین و بسته ماندن راه‎‌های مواصلاتی، بر بالارفتن قیمت‎‌ها و بی‎‌ثباتی اقتصادی در غرب کشور، تاثیر منفی خواهد گذاشت.

در‌همین‎‌حال، سید وحیدالله قتالی والی هرات می‎‌گوید که تصمیم نهایی هیات، به‌‎زودی عملی خواهد شد.

اما وزارت مالیه تاکید دارد که هیچ برنامه‌‎ای درای‌ن مورد روی‎‌دست نیست. محمد رفیع تابع سخن‌‎گوی این وزارت به‎‌خبرنگار پیک می‌‎گوید:

« ما کدام برنامه در‌این مورد نداریم، مگر هدایتی اگر ازسوی معاونیت نخست ریاست جمهوری باشد، منتظر‌شان هستیم ».

بااین‎‌حال، محمد باقر کاظمی معاون سخن‌‎گوی معاونیت نخست ریاست جمهوری می‎‌گوید که راه‌‎حل این موضوع بسته کردن راه‎‌های مواصلاتی نیست، بل‎‌که همکاری سکتور خصوصی با حکومت است.

آقای کاظمی می‌‎افزاید که بدون همکاری و حوصله‌‎مندی بازرگانان و معترضان با حکومت، راه‌‎حل درست و قابل قبولی به‌‎دست نخواهد آمد.

اعتراض‎ها در پیوند به روی‎‌داد آتش‎‌سوزی گمرک اسلام‎‌قلعه درحالی ادامه دارد که مسوولان اتاق تجارت و صنایع کشور نیز، از افزایش ۲۵ درصدی قیمت‌‎ها در بازارهای مواد نفتی و مواد خوراکی خبر داده‌‎است.

خان‎‌جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع، هُشدار می‌‎دهد که درصورت بازنشدن راه‌‎های مواصلاتی، قیمت‎ها بیش‌‎تر از‌این افزایش خواهد یافت.

نزدیک به دو ماه از روی‎‌داد آتش‎‌سوزی گمرک اسلام‎‌قلعه می‌‎گذرد. بربنیاد گزارش‌‎ها در‌این روی‌‎داد بیش‌‎تر از یک هزار موتر باربری و نفت‌‎کش مربوط بازرگانان، طعمه‌‎ی آتش شده و به‎‌ارزش صدها میلیون دالر خساره وارد شده‌‎است.

گزارش‎‌گر:  یونس رووفی