فعالیت حضوری در نهادهای آموزشی، متوقف شد

 کابل  –  ۲۸ حوت ۱۳۹۸

حکومت افغانستان، اعلام کرد که همه‌ی نهادهای آموزشی(مکتب‌ها، دانشگاه‌ها و کورس‌ها) به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، تا یک ماه آینده تعطیل‌اند.

صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری به‌روز شنبه ۲۴حوت در صفحه‌ی تویتر خود نوشته‌است که این اقدام به‌اساس پیشنهاد مشترک وزارت‌های صحت‌عامه، معارف، تحصیلات عالی و اطلاعات و فرهنگ و منظوری رییس جمهوری، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت گرفته‌است.

ازسوی دیگر، وزارت امورداخله‌ی کشور نیز به‌روز چهارشنبه ۲۸حوت با نشر ابلاغیه‌ای، به‌همه‌ی نهادهای ورزشی، مکان‌های تفریحی، هوتل‌ها، حمام‌ها، حوض‌های آب‌بازی و دیگر محل‌های که سبب تجمع مردم می‌شود، دستور داده‌است که تا نشر ابلاغیه‌ی بعدی، فعالیت‌های شان‌را به‌منظور حفظ جان شهروندان از شر ویروس کرونا، متوقف سازند.

وزارت امورداخله دراین اعلامیه، هم‌چنان تأکید کرده‌است که:

« پولیس در همکاری با شهرداری کابل، با متخلفان برخورد قانونی خواهند کرد».

اَمر و اجباری‌که بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی رسمی و غیررسمی را در سراسر کشور، مختل ساخته‌است.

دراین‌حال، شماری از نهادهای آموزشی ازاین امر استقبال کرده و برخی‌هم به‌آن پُشت‌ِپا زده و پس‌از نشر این ابلاغیه‌هم به فعالیت روزمره‌ی شان ادامه داده؛ اما اکنون پس‌از نظارت مسوولان و مشاهده‌ی خبرنگار پَیک، متوقف شده‌اند.

یکی از دانشگاه‌های کلان خصوصی در شهر کابل، به‌روز یکشنبه ۲۵حوت یعنی یک‌روز پس از نشر ابلاغیه حکومت، درحالی‌که صدها تن از دانشجویان مصروف درس و یا درصحن دانشگاه حضور(تجمع) داشتند؛ محافظان دروازه ورودی و مسوولان این دانشگاه به‌دوربین و خبرنگار پَیک اجازه‌ی ورود و گفت‌وگو دراین باره ندادند.

سعید یکی از دانشجویان این دانشگاه به خبرنگار پَیک می‌گوید که مسوولان دانشگاه‌شان با وزارت تحصیلات‌عالی چانه‌زنی می‌کنند، تا به‌فعالیت‌شان ادامه بدهند.

اما حنیف فرزان معاون سخن‌گوی وزارت تحصیلات عالی، می‌گوید که درحال‌حاضر هیچ دانشگاه دولتی و خصوصی در سراسر کشور فعالیت حضوری ندارد و تلاش‌ها برای فراهم‌سازی زمینه‌های تدریس آنلاین در برخی از دانشگاه‌های کشور جریان دارد.

برخی‌از نهادهای آموزشی، بارعایت ازاین امر ملی و بهداشتی و متوقف کردن فعالیت‌های حضوری و تجمعی‌شان، به‌این باوراند که با فراهم ساختنِ فرصت‌های آنلاین ازطریق انترنت در برابر این تهدید، مقابله خواهند کرد و به فعالیت‌های آموزشی از راه دور ادامه خواهند داد.

کمال‌الدین حامد رییس یکی از دانشگاه‌های خصوصی در شهر کابل، می‌گوید:

« به‌استادان‌ما هدایت دادیم که مواد درسی شان‌را به‌گونه‌ی نرم‌افزار(سافت) تهیه کنند و با دانشجویان ازطریق آنلاین تدریس کنند».

چنان‌که روز گذشته، رییس جمهوری کشور نیز ازطریق پیام تصویری به مسوولان محلی در ولایت هرات (منحیث آسیب‌پذیرترین ولایت کشور از تهدید کرونا)، تأکید کرده‌است که زمینه‌ی آموزش آنلاین را برای دانشجویان فراهم کنند.

این تدابیر به‌منظور وقایه و جلوگیری از شیوع بیش‌تر ویروس کرونا در میان شهروندان درحالی روبه همه‌گانی شدن‌است که «ویروس کرونا» به‌عنوان یک تهدید جدی و خطرناک نه‌تنها در افغانستان، بل‌که در بسیاری از کشورهای منطقه و جهان نیز شناخته شده و تدابیر وقایوی جدی‌تری برای مقابله باآن، روی‌دست گرفته شده‌است.

بربنیاد داده‌های سازمان بهداشت جهانی، تا اِمروز چهارشنبه ۲۸حوت در ۱۵۸ کشور جهان، شمار مبتلایان ویروس کرونا به بیش‌از دوصدهزار نفر رسیده و نزدیک به هشت‌هزار نفر در اثر ابتلا به‌این ویروس، جان‌های شان‌را ازدست داده‌اند.  کشور چین باکم‌تراز۹۰ هزارنفر مبتلا و بیش‌از سه‌هزار مرگ ناشی ازاین ویروس، همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در جهان قرار دارد. ایتالیا باکم‌تراز ۲۵هزار نفر مبتلا و بیش‌از یک‌هزار مرگ در رده‌ی دوم و ایران با ۱۵ هزار مبتلا و نزدیک به ۹۰۰ مورد مرگ ناشی از ابتلا به‌ویروس کرونا، سومین بزرگترین کشوری‌ست که تااکنون قربانی داده‌است.

وزارت صحت‌عامه‌ی افغانستان، اعلام کرده که تااکنون ۲۲ مورد مثبت ویروس کرونا در هفت ولایت این کشور شناسایی و قرنطین شده؛ اما خوش‌بختانه تاهنوز هیچ شهروندی دراثرِ ابتلا به‌این ویروس در داخل کشور از بین نرفته‌است. اما وزارت امور مهاجرین، به‌تازه‌گی از مرگ کم‌ازکم ده شهروند کشور در کشور ایران خبر داده‌است.

مسوولان وزارت صحت‌عامه‌ی کشور نیز، یگانه عامل شیوع این ویروس را «برگشت روزافزون شهروندان مهاجر از کشور همسایه‌ی ایران» خوانده‌اند.

بربنیاد گزارش‌ها، روزانه بیش‌تراز ۱۵ هزار شهروند مهاجر کشور از ایران به ولایت غربی (هرات) برمی‌گردند و این وضعیت بر نگرانی شهروندان کشور نیز افزوده‌است.

باتوجه به‌این نگرانی، توحید شکوهمند معاون سخن‌گوی وزارت صحت‌عامه به خبرنگار پَیک می‌گوید که به‌منظور جلوگیری از تخلف‌های بهداشتی و عملی نشدنِ اعلامیه حکومت، وزارت امورداخله و شهرداری کابل، مسوولیت اجرایی دارند. مسوولیتی‌که سخن‌گویان وزارت امورداخله و شهرداری کابل، از چگونه‌گی اجرایی شدنِ آن به تماس‌های پَی‌هم خبرنگار پَیک پاسخ نمی‌دهند.

برخی‌از آگاهان امور نیز به‌این باوراند که حالت اضطرار در قانون اساسی کشور و هم‌چنان در دین مقدس اسلام پیش‌بینی شده و در چنین حالت، همه باید برای حفظ سلامتی خود و جامعه از قانون و احکام الهی پَی‌رَوی کنند.

سخن‌گوی وزارت معارف به تماس‌های پَی‌هم خبرنگار پَیک دراین باره که چه تدابیری برای پیش‌گیری از انتشار ویروس کرونا در مکتب‌های کشور روی‌دست دارند، پاسخ نداد.

بااین‌حال، صدیق پتمن معین پیشین وزارت معارف و کارشناس مسایل آموزش و پرورش، می‌گوید که وزارت معارف می‌تواند پروگرام تدریسی مکتب‌های عمومی را یک ماه به عقب انداخته و مطابق تقسیم‌اوقات مناطق سردسیر،از ماه ثور به فعالیت‌شان آغاز کنند.

به‌گفته‌ی آقای پتمن، مکتب‌های خصوصی‌هم می‌توانند درصورت ادامه‌ی فعالیت مانند دانشگاه‌ها ازطریق آنلاین، زمینه‌ی تدریس را برای دانش‌آموزان شان فراهم کنند.

این آگاه امور، می‌افزاید که همه باید برای حفظ جان و سلامتی خود، خانواده و جامعه‌ی خود، مسوولیت وظیفوی و شهروندی خود را در برابر این تهدید جهانی انجام دهند و بر توصیه‌های بهداشتی نیز عمل کنند.

مسلم نعیمی استاد دانشگاه نیز، به‌این باوراست که هرچند «کرونا» یک پدیده‌ی ناخواسته‌است و جهان‌را تکان داده؛ اما نسل انسان پیش‌از این‌هم با سخت‌ترین‌ها جنگیده و پیروز میدان بوده‌است. پس دولت و مردم، همه باید درجستجوی راه­حلی باشند، تا این چالش‌را به‌فرصت تبدیل کنند و ازاین پدیده‌ی مرگ‌آفرین، هرگز نترسند.

گزارش‌گر:  عبدالمطلب فراجی