عبدالله: «حکومت همه‌­شمول تشکیل می­دهیم»

کابل – ۴ حوت ۱۳۹۸

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت‌ملی، نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را «تقلبی» خواند و گفت که حکومت همه‌شمول (موازی) را تشکیل می‌دهد.

آقای عبدالله دو ساعت پس‌از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، شام سه‌شنبه ۲۹دلو۱۳۹۸خورشیدی در میان هوادارانش حضور یافت و در واکنش به‌این نتیجه، اعلام کرد که تیم ثبات و هم‌گرایی براساس آرای شفاف و بیومتریک‌شده، برنده‌ی اصلی انتخابات است و کمیسیون انتخابات در برابر اراده‌ی مردم خیانت کرده‌است.

او هم‌چنان افزود که اعضای کمیسیون انتخابات با شمارش ۳۰۰ هزار رأی تقلبی و بیومتریک ناشده به‌سود تیم دولت‌ساز، مرتکب خیانت ملی شده‌اند و به‌همین دلیل، نتایج اعلام‌شده برایش قابل قبول نیست.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به‌روز سه‌شنبه ۲۹ دلو سال روان، محمد اشرف غنی را با کسب بیش‌از ۹۲۳ هزار رأی یعنی (۶۴,۵۰) درصد کُل آرا، برنده‌ی انتخابات اعلام کردند؛ اما در باره‌ی چگونه‌گی شمارش ۳۰۰ هزار رأی مشکوک و رسیدگی به بیش‌از ۱۶ هزار شکایت در باره‌ی تقلب‌های انتخاباتی، چیزی نگفته‌اند.

این موضع‌گیری آقای عبدالله پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، واکنش‌ها و نگرانی‌های زیادی را به‌همراه داشته‌است.

برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری‌هم در واکنش به‌این موضع‌گیری تیم ثبات و هم‌گرایی، مخالفت کرده‌اند.

رحمت‌الله نبیل رهبر دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت، حکومت به‌میان آمده براساس تقلب را مردود دانسته و تشکیل هرگونه حکومت موازی را نیز، غیرقابل قبول می‌داند.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال روان، افزون براین‌که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و با حکومت موازی هم مخالف است؛ اما تأکید می‌کند که انتخابات باید دوباره برگزار شود.

هم‌چنان، حکیم تورسن از دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید:

«خیلی بی‌شرمانه‌است که در یک کشور فقیر و بی‌چاره، دو رییس جمهور باشد.»

اما اعضای دسته‌ی انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، این اقدام‌ شان‌را دفاع از رأی مردم و رعایت قاعده‌ی مردم‌سالاری می‌دانند.

علی‌احمد عثمانی عضو ارشد دسته‌ی انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، می‌گوید که در اعلام نتیجه‌ی انتخابات، همه‌ی قانون‌ها و طرزالعمل‌ها زیرپا شده‌است.

ازسویی‌هم، عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان و عضو ارشد دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی باابراز پشتیبانی از اعلام حکومت موازی ازسوی داکتر عبدالله، به‌روز چهارشنبه ۳۰ دلو هنگامی‌که در میان جمعی از هوادارانش در شهر شبرغان سخن‌رانی می‌کرد، هُشدار داد که به‌زودی، والیان جدید این حکومت در سراسر کشور معرفی خواهند شد.

در تازه‌ترین اقدام دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، روز گذشته والیان ولایت‌های سرپُل، بغلان، پنجشیر و برخی دیگر از ولایت‌ها به‌حُکم داکتر عبدالله گماشته شده‌اند.

کمال‌الدین نظامی والی برحال ولایت پنجشیر با صدور اعلامیه‌ای، گفته‌است که از حکومتی به‌رهبری داکتر عبدالله پیروی خواهد کرد.

حکومت مرکزی به‌رهبری محمد اشرف غنی، تاهنوز دراین باره خاموش است و سخن‌گویان ریاست جمهوری‌هم دراین باره چیزی نگفته‌اند.

درهمین‌حال، دفتر معاونت سازمان ملل متحد در کابل، روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای از اقدام دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی مبنی بر تعیین والیان جدید (بااستفاده از زور)، ابراز نگرانی کرده‌است.

دفتر یونااما در کابل، از همه‌‌ی طرف‌ها خواسته است تا برای حل تنش‌ها و جنجال‌های جاری از طریق گفت‌وگو وارد اقدام شوند و به فیصله‌ی‌ نهادهای قانونی احترام بگذارند.

فیصله‌ای که برخاسته از تقلب خوانده شده و ازسوی هیچ‌یک از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پذیرفته نشده‌است.

گروه طالبان نیز با صدور اعلامیه‌ای، نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری ۶میزان را (جعلی و نمایشی) خوانده و تأکید داشته که این نتایج در مخالفت و مغایرت با روَند گفت‌وگوهای صلح قرار دارد.

بااین‌حال، برخی از آگاهان مسایل سیاسی و حقوقی، موضع‌گیری تیم ثبات و هم‌گرایی مبنی بر اعلام حکومت موازی را، تحریک کننده و بر ضد منافع علیای مردم افغانستان خوانده‌اند.

عبدالشکور دادرس آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید که هرچند نتایج اعلام شده ازسوی کمیسیون انتخابات، مورد قبول هیچ‌ نامزد بازنده‌ی انتخابات نیست؛ اما تشدید منازعه و بحران‌آفرینی، بخشی‌از سناریویی‌ست که از بیرون کشور مدیریت می‌شود.

به‌گفته‌ی آقای دادرس، این سناریو ازپیش به‌گونه‌ای طراحی شده که ثابت کنند، از دست دولتمردان کنونی افغانستان هیچ کاری در راستای صلح و ثبات بر نمی‌آید و طالبان می‌توانند بااستفاده ازاین وضعیت پیش‌آمده، برنده‌ی اصلی قدرت در افغانستان شوند.

چنان‌که احمد سعیدی استاد دانشگاه و آگاه مسایل سیاسی نیز، به‌این باوراست که هرقدر خیانت، مخالفت و نبود اعتماد ملی میان رهبران سیاسی کشور افزایش یابد، به‌همان اندازه دولت کنونی تضعیف و بستر قدرت برای طالبان هموار می‌شود.

بااین‌همه باورها براین‌است که مردم در هرصورتی نتایج اعلان شده را خواهند پذیرفت و حکومت جدید را با هرآن کم و کاستی‌هایش استقبال خواهند کرد؛ اما تشکیل حکومت موازی تنها برای کسب امتیاز بیش‌تر از حکومت اصلی، می‌تواند مؤثر باشد، نه برای صلح و ثبات دایمی در کشوری‌که از چهار دهه به‌این‌سو در آتش جنگ و خشونت می‌سوزد.

احمدضیا رفعت استاد دانشگاه کابل، حکومت موازی را یک حکومت بدون سرزمین و فاقد پشتیبانی مردم و جامعه‌ی جهانی خوانده، می‌گوید که چنین حکومتی نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیازمندی‌ها و جاروجنجال‌های امروز کشور باشد.

آن‌چه که به‌باور برخی از شهروندان کابل نیز، غیرقابل قبول و نادرست خوانده شده‌است.

عبدالحمید ۳۲ ساله باشنده‌ی ناحیه سوم شهر کابل، افزون‌بر ابراز نارضایتی از نتایج انتخابات ریاست جمهوری، می‌گوید:

« آن‌چه که مسوولیت ما بود، انجام دادیم و رأی دادیم، لطفن بیش‌تر ازاین با سرنوشت ما مردم بازی نکنید، ما نه حکومت موازی می‌خواهیم و نه تقلبی …!»

گزارشگر: رویا احدی