شمار جان باخته‌گان کرونا در افغانستان، چند است؟

کابل – ۱ ثور ۱۳۹۹

درحالی‌که شمار جان باخته‌گان روی‌داد کرونا درافغانستان، تااکنون (دوشنبه ۱ ثور۱۳۹۹) ۳۶ نفر ازسوی وزارت صحت‌عامه‌ی کشور اعلام شده‌است؛ اما برخی‌دیگر از منابع دولتی و مردمی، این رقم را بیش‌تر از آن‌چه می‌دانند که روزانه در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر می‌شود.

برخی از کاربران در شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک، از یک هفته‌ به‌این‌سو یک فهرست قلمی نام‌های ۳۵ تن از باشنده‌گان ولسوالی سروبی کابل را دست‌به‌دست می‌کنند و از مرگ این افراد دراثر ابتلا به‌ویروس کرونا و مشکوک بودن صدها تنِ دیگر در این ولسوالی سخن گفته‌اند.

یکی ازاین کاربران به‌نام نوید سلطانی که با نشر یک فهرست قلمی، این خبر را در رخ‌نامه‌ی خود نوشته‌است، به‌خبرنگار پَیک گفت که این رقم اکنون به ۴۰ نفر رسیده؛ اما درباره‌ی منبع رسمی این خبر، چیزی نگفت.

این کاربر، هم‌چنان نوشته‌است که عامل اصلی انتقال ویروس و مرگ‌ومیر ده‌ها تن از باشنده‌های ولسوالی سروبی، ناشی از سفر یک بیمار کرونا از کابل به جلال‌آباد و توقف و مرگ وی در سروبی است که پس از مراجعه به شفاخانه‌ی ولسوالی، عدم تشخیص ازسوی پزشکان و تدفین معمولی بدون باخبری از سرایت ویروس کرونا، ده ها و حتا صدها تن دیگر مشمول شماری از داکتران و کارمندان صحی شفاخانه‌ی ولسوالی نیز، مبتلا به‌این ویروس شده‌اند.

آن‌چه که برخی از نمایندگان مردم در شورای ملی کشور نیز، می‌پذیرند و تأیید می‌کنند که در مدت کم‌تر از دوهفته‌ی پسین، بیش‌تر از چهل نفر مبتلا به‌ویروس کرونا در ولسوالی سروبی جان باخته‌اند.

شینکی ذهین کروخیل نماینده‌ی مردم کابل در مجلس نمایندگان، می‌گوید که چهار تن از کارمندان شفاخانه‌ی سروبی هم، مبتلا به ویروس کرونا شده که هم‌اکنون در شفاخانه‌ی ننگرهار بستری‌اند.

او هم‌چنان از مرگ تازه‌ی یک باشنده ولسوالی سروبی خبر داد و افزود که چهار عضو دیگر این خانواده نیز، مبتلا هستند.

خانم کروخیل، رعایت نکردنِ قرنطین و منع رفت‌وآمدها از یک‌جا به‌جای دیگر را، عامل اصلی انتقال و انتشار ویروس به‌این ولسوالی خوانده و مسوولان محلی را انتقاد می‌کند.

دراین‌حال، گوهرخان بابری ولسوال سروبی در تماس تلفونی به‌خبرنگار پَیک، مرگ بیش‌از چهل باشنده‌ی این ولسوالی را دراثر ابتلا به‌ویروس کرونا تایید و یا رد نمی‌کند؛ اما می‌پذیرد که نمونه‌های مثبت دراین ولسوالی به‌ثبت رسیده‌است.

وزارت صحت‌عامه‌ی کشور نیز، تشخیص چندین نمونه‌ی مثبت را دراین ولسوالی می‌پذیرد و از ایجاد یک مرکز تجرید بیماران کرونا (کوید۱۹) با ظرفیت ۲۰ بستر دراین ولسوالی خبر میدهد؛ اما آمار درزشده ازسوی کاربران مبنی بر مرگ بیش‌از چهل باشنده‌ی این ولسوالی را به‌شدت رد می‌کند.

هرچند به‌تازه‌گی یک منبع معاونیت نخست ریاست جمهوری به‌رادیو آزادی، مرگ بیش‌از چهل تن ازاثر ابتلا به‌ویروس کرونا در ولسوالی سروبی را تایید کرده‌؛ اما وحیدالله مایار سخن‌گوی وزارت صحت‌عامه در یک پیام شنیداری ازطریق شبکه‌ی وتس‌اپ، به‌خبرنگار پَیک گفت:

« در دیداری‌که خودم با هیأت اعزامی وزارت به‌ولسوالی سروبی داشتم، هیچ مورد فوتی که ناشی از ویروس کرونا بوده باشد، تشخیص و به ثبت نرسده‌است».

آقای مایار، هم‌چنان از فسخ قرارداد یک موسسه‌ی تطبیق کننده‌ی خدمات صحی در ولسوالی سروبی به‌دلیل سهل‌انگاری در کار سخن گفته و افزود که به‌تازه‌گی یک تیم سروی کننده به‌منظور شناسایی نمونه‌های مثبت کرونا دراین ولسوالی توظیف شده و چندین کارمند صحی جدید نیز، استخدام شده‌اند.

اما خانم کروخیل نماینده‌ی مردم سروبی در پارلمان کشور، آمار ارایه شده ازسوی وزارت صحت را تنها مربوط به‌آن‌چه می‌داند که پس‌از نمونه‌گیری و آزمایش لابراتواری، شناسایی و ثبت رسمی شفاخانه‌های کشور شده‌است. درحالی‌که روزانه ده‌ها تنِ دیگر، از اثر نرسیدن به شفاخانه و نداشتن دسترسی به‌خدمات صحی به‌ویژه مرکز تشخیص کرونا در هرکجای کشور جان می‌دهند و حتا بدون درنظرداشت رهنمودهای وقایوی، جنازه و تکفین می‌شوند.

داده‌های ضدونقیض از شمار افراد مشکوک، مبتلایان و جان باخته‌گان کرونا در افغانستان، درحالی ازطریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست به‌دست می‌شود که ازسوی دیگر، نگرانی‌ها از وضعیت بد اقتصادی مردم و دولت، رعایت نکردن رهنمودهای ایمنی و بهداشتی به‌منظور جلوگیری از ابتلا به‌ویروس کرونا نیز، روبه افزایش است و پیش ازاین، وزارت صحت عامه‌ی افغانستان و بانک جهانی نیز، از مرگ صدها هزارتن دراین کشور هُشدار داده‌اند.

نداشتنِ دسترسی به مراکز خدمات صحی به‌ویژه (مرکز تشخیص کرونا) و کمبود وسایل و تجهیزات طبی در شفاخانه‌های کشور، از دیگر نگرانی‌های شهروندان و برخی از آگاهان امور در پیوند به فاجعه‌ی احتمالی ناشی از این کمبودی‌ها به‌شمار رفته‌است. چنان‌که به‌گفته‌ی خانم کروخیل، ولسوالی سروبی با داشتنِ صدها فرد مشکوک، کمترین امکانات صحی را در اختیار دارد و آمار دقیق مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی ازاین ویروس‌هم، معلوم نیست.

اما به‌اساس گزارش رادیو آزادی به‌نقل از منبع آگاه معاونیت نخست ریاست جمهوری، هم‌اکنون هفت مرکز تشخیص کرونا در سراسر کشور فعال‌است و این رقم تا چهل روز آینده به ۳۰ مرکز افزایش خواهد یافت.

بربنیاد تازه‌ترین آماری‌که به‌روز دوشنبه ۱ ثور ۱۳۹۹خ. وزارت صحت‌عامه‌ی کشور اعلام کرده‌است، ۱۰۲۶ فرد مبتلا به‌ویروس کرونا در ۳۱ ولایت کشور شناسایی شده و زیر قرنطین و مداوا قرار دارند. هم‌چنان تااکنون بیش‌تر از ۱۳۵ تن دوباره شفایاب شده و ۳۶ تن دیگر جان‌های شان‌را از دست داده‌اند. آماری‌که بیش‌از چهل مرگ مشکوک ناشی از کرونا در ولسوالی سروبی کابل، شامل آن نیست و مسوولان این وزارت، به‌دلیل ثابت نشدن این موضوع نادرست می‌دانند.

گزارش­گر: شاه محمود اندیشور