سقوط یا عقب‎‌نشینی؟ ولسوالی شهرک ولایت غور در تصرف کیست؟

غور – حقیقت‎‌سنج پیک
دوشنبه ۱۷ جوزا۱۴۰۰خ.

درحالی‎‌که وزارت امورداخله‎‌ی کشور، سقوط ولسوالی شهرک ولایت غور را رد کرده و یک عقب‎‌نشینی تاکتیکی خوانده‌‎است؛ اما یافته‌‎های حقیقت‌‎سنج پیک از منابع محلی، عکس و نوار ویدیویی طالبان نشان می‎دهد که این ولسوالی عصر دیروز یکشنبه به‌‎دست افراد مسلح طالبان سقوط کرده‎ و فرمانده پولیس این ولسوالی نیز تایید می‎کند که بدون کدام درگیری با شماری از سربازانش، ولسوالی را ترک کرده‌‎اند.

عبدالظاهر فیض‎زاده والی غور، عصر دیروز به خبرنگار پیک گفت که هیچ تهدیدی مبنی بر سقوط ولسوالی شهرک وجود ندارد و این ولسوالی کاملن تحت کنترول اداره‌‎ی محلی است.

هم‎چنان طارق آرین سخن‎گوی وزارت امورداخله، امروز به خبرنگار پیک می‎گوید:

« ولسوالی شهرک سقوط نکرده، ما عقب‎‌نشینی تاکتیکی کردیم. »

این ادعا درحالی مطرح می‎شود که برهان سلطانی فرمانده پولیس ولسوالی شهرک ولایت غور در تماس تلفونی با خبرنگار پیک، سقوط ولسوالی را تایید کرده و با ده تن از سربازانش به‎‌جای نامعلومی پناه برده‌‎اند.

آقای سلطانی، بی‎توجه‌ی اداره‎ی محلی غور و مقام‌‎های امنیتی را عامل اصلی سقوط این ولسوالی دانسته می‎گوید:

« ما به‌‎خاطر بی‎پروایی حکومت و به‌‎خاطر نجات جان خود ولسوالی را ترک کردیم …».

به‌‎گفته‎‌ی این فرمانده پولیس، در جریان درگیری با طالبان ۲۰ تن از نیروهای امنیتی (پولیس و ارتش) کشته شده‌‎اند که جسدهای شان نیز انتقال نیافته‌‎است. چنان‎که در نوار ویدویی طالبان نیز، شماری از جسدهای نیروهای دولتی قابل دید است.

اما والی غور در باره شمار تلفات نیروهای دولتی چیزی نمی‎داند.

ازسوی دیگر، کرام‌‎الدین رضازاده نماینده مردم غور در مجلس نمایندگان، حکومت مرکزی و اداره‎ی محلی را به بی‎‌کفایتی و بی‎توجه‌ی در برابر امنیت و ثبات سیاسی و نظامی کشور متهم کرده، می‎گوید که سقوط ولسوالی شهرک، عقب‌‎نشینی تاکتیکی نه، بل‎که ضعف و ناتوانی حکومت را نشان می‎دهد.

آن‎چه که احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی و باشنده‌‎ی اصلی ولایت غور نیز، بی‎توجه‌ی حکومت را انتقاد می‎کند و می‎گوید:

« زمانی‎که تمام واحدهای اداری با تمام تجهیزات و امکانات به‎‌دست طالبان می‎افتد، این به‌‎معنای عقب‌‎نشینی تاکتیکی نه، بل‎که به‎‌معنای سقوط است.»

آقای سعیدی می‎افزاید، اگرچه کتمان حقایق ازسوی حکومت درست نیست و تاثیرات منفی بر روند حکومت‌‎داری برجا خواهد گذاشت؛ اما در برخی موارد حکومت تلاش می‎کند با کتمان چنین حقایق به نیروهای امنیتی مورال بخشیده و اطلاعات نادرست را درخور مردم و رسانه‌‎ها می‎دهند.

این وضعیت درحالی اطلاع‎رسانی نادرست می‎شود که روز گذشته اداره‎‌ی محلی ولایت فاریاب نیز، سقوط ولسوالی قیصار این ولایت را به‌‎دست طالبان رد کرده بود و امروز دوباره ازسوی اداره‎ی محلی این ولایت به‎‌رسانه‌‎ها تایید شده‌‎است.

هرچند وزارت‎‌های امورداخله و دفاع‎ملی مشخص نکرده‌‎اند که درحال‌‎حاضر چند ولسوالی در سراسر کشور از تصرف حکومت افغانستان بیرون و در تصرف گروه طالبان قرار دارد؛ اما دو روز پیش ازاین گروه طالبان ادعا کرده‎‌اند که چهار ولسوالی را در ولایت‌‎های ارزگان، غزنی، زابل و نورستان تصرف کرده‌‎اند.

ادعای‎‌که ازسوی حکومت افغانستان پذیرفته نشده‌‎است.

گزارش‎گر:  یونس رووفی