رییس صحت‌‎عامه‌‎ی بدخشان، آمار خیالی از مبتلایان کرونا می‌‎دهد

کابل – حقیقت‌سنج‌پَیک، ۱۲ اسد ۱۴۰۰خ.

رییس صحت عامه‌ی ولایت بدخشان از شمار مبتلایان بیماری کرونا دراین ولایت، آمار خیالی می‌دهد.
نور خاوری رییس صحت عامه‌ی بدخشان هفته‌ی گذشته (۷ سرطان) در گفت‌وگو با رادیوتلویزیون ملی، گفت که بیش‌تر از ۹۰ درصد مردم این ولایت مبتلا به‌ویروس کرونا شده‌اند.
آماری‌که بدون ارایه سند و پاسخ به پرسش‌های خبرنگار پَیک، به‌رسانه‌ها و مردم ارایه شده؛ اما ازسوی وزارت صحت عامه و رییس شفاخانه‌ی کوید۱۹ مرکز ولایت بدخشان، رد و نادرست خوانده شده‌است.
عثمان طاهری معاون سخن‌گوی وزارت صحت‌عامه، می‌گوید که هرچند پیش از آغاز موج سوم کرونا یک افزایش احتمالی درنظر گرفته شده بود؛ اما این‌که بیش‌تر از ۹۰ تا ۹۵ درصد مردم در سطح ولایت‌های کشور مبتلا به‌ویروس کرونا شده باشند، این‌گونه آماری دراین نهاد وجود ندارد.
برخی از فعالان مدنی و رسانه‌ای، باشندگان و نمایندگان مردم بدخشان در شورای ولایتی نیز، آمار ارایه شده ازسوی آقای خاوری را به‌دور از حقیقت و باورنکردنی دانسته‌اند.
اجمل درویش فعال مدنی در شهر فیض‌آباد مرکز ولایت بدخشان، به‌خبرنگار پَیک می‌گوید که ممکن‌است این آمار به‌منظور بزرگ‌نمایی موضوع برای تقاضای بودجه‌ی اضافی ارایه شده باشد.
ذبیح مبارز باشنده‌ی شهرستان یاوان نیز، بااشاره به آمار مبتلایان ویروس کرونا در خانواده، محل و شهرستان شان می‌گوید:
« در خانواده‌ی هشت نفری ما، خودم و یک عضو دیگر مصاب شدیم، به‌داکتر مراجعه کردیم و پس از قرنتین ۱۵روزه دوباره صحت‌یاب شدیم …».
او می‌افزاید که با توجه به وضعیت سرتاسری انتشار و سرایت ویروس کرونا، تاکنون به‌خاطر ندارد که در روستا و شهرستان شان، کسی در اثر بیماری کرونا جان باخته باشد.
چنان‌که منیره عالم‌یار وکیل شورای ولایتی بدخشان نیز، آمار۹۰ درصد مبتلایان را در سطح این ولایت به‌دیده‌ی شک می‌نگرد:
« اگرچه پنج تن از خانواده و نزدیکان ما هم مبتلا به‌ویروس کرونا شده بودند که دوباره شفایاب شده‌اند؛ اما فکر نمی‌کنم این رقمی‌که رییس‌صاحب صحت‌عامه گفته، دقیق و درست باشد ».
خانم عالم‌یار که به‌گفته‌ی خودش در چندین نشست بورد کمیته‌ی مشورتی ولایت نیز حضور داشته، می‌افزاید که تاکنون به‌گونه‌ی رسمی چنین آماری ازسوی مسوولان صحت‌عامه‌ی این ولایت، گزارش داده نشده‌است.


به‌گفته‌ی نجیب‌الله رحمانی رییس شفاخانه‌ی کوید۱۹ فیض‌آباد، در بیش‌تر از ۱۳ ماه فعالیت این شفاخانه در بخش تداوی بیماران کوید۱۹ یعنی از ۳ جوزای۱۳۹۹خ. تاکنون، بیش‌از دوهزارو۸۰۰ نمونه‌ی مثبت و بیش‌تراز پنج‌هزارو۸۰۰ نمونه‌ی منفی دراین شفاخانه به‌ثبت رسیده که ازاین میان، نزدیک به دوهزارو۵۰۰ تن شفایاب شده و ۷۷ تن دیگر جان باخته‌اند.
آقای رحمانی باتوجه به وضعیت ناامن و سخت‌گذر شماری از شهرستان‌های ولایت بدخشان، می‌افزاید که تاهنوز آماری از مرگ‌ومیر و مبتلایان بیماری کرونا در شهرستان‌های این ولایت در دست ندارند.
بااین‌حال، آمار ارایه شده ازسوی شفاخانه کوید۱۹ بدخشان، نشان می‌دهد که در بیش‌تر از یک سال پسین از ایجاد و فعالیت این شفاخانه، حتا یک درصد از کُل جمعیت این ولایت، آزمایش کرونا نشده‌است.

گزارش‌گر: آدینه نیازی