رییس جمهور: بیست سال پیش ده نفر پیدا نمی‌شد که به فارسی و پشتو بنویسد.

کابل – ۴ سنبله ۱۳۹۹

نویسندگان: « رییس جمهور از فرهنگ، دانش و ادبیات مردم افغانستان چیزی نمی‎‌داند.»

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان سه‌روز پیش( ۳۱ سنبله ) در مراسم رونمایی اثرهای ادیب خان افندی، دیپلومات و نویسنده‌ی دوره‎ی امانی سخنرانی می‌کرد، گفت که تا بیست سال پیش ده نفر دراین کشور پیدا نمی‌شد که به زبان فارسی و پشتو نوشته کند.

سخنی که برخی از سیاسیون، نویسندگان و فرهنگیان کشور، آن را توهین به‌روشن‌فکران و قلم به‎‌دستان کشور خوانده و ناآگاهی از تاریخ و فرهنگ مردم افغانستان می‌دانند.

حبیب الله رفیع، نویسنده و عضو اکادمی علوم افغانستان، می‌گوید که رییس جمهور یا درست بالای این موضوع فکر نکرده و یا براساس نویسندگان فیس‌بوکی ارگ، قضاوت کرده‌است.

هم‌چنان گل پادشاه بینا، آگاه مسایل اجتماعی و فرهنگی می‌گوید که رییس جمهور از فرهنگ، دانش و ادبیات مردم افغانستان چیزی نمی‌‎داند و این سخنانش لکه‌ی ننگ برای نویسندگان افغانستان است:

« این سخن رییس جمهور، یک توهین کلان‎‌است به‌‎همه قلم به دستان کشور…».

اما دکتور کمال‌الدین حامد، رییس یکی از دانشگاه های خصوصی در کابل، می‌گوید که رییس جمهور می‌خواهد افکار عامه را به سوی خود بکشاند. به‌‎باور آقای حامد، رییس جمهور می‌‎خواهد بگوید که در حکومت وی کارهای زیادی در عرصه‌ی زبان و ادبیات فارسی و پشتو انجام شده اما واقعیت این‌‎است که در گذشته بیش‌تر از عصرحاضر، در این عرصه کار شده‌است.

خواستیم پاسخ ریاست جمهوری را در باره‌ی واکنش های قلم به دستان کشور داشته باشیم؛ اما صدیق صدیقی سخن‌گوی رییس جمهور در دو روز پسین حاضر به پاسخ‌گویی نشد.

در کنار انتقادهای نویسندگان و قلم به‎دستان ازاین سخنان رییس جمهور، یافته‌های پیک نشان می‌‎دهد که پیش‌از سال ۲۰۰۰م.، صدها کتاب و مقاله تنها در باره‌ی زبان و ادبیات فارسی و پشتو نشر شده‌است که به گونه‌ی نمونه می‌توان از کتاب دستور زبان فارسی‌دری، اثر پوهاند دکتور محمد حسین یمین، اساسات نگارش، اثر پوهنوال ولی محمد رحیمی در زبان فارسی و راه نمایی نویسندگی اثر پوهاند دکتور مجاور احمد‌زیار و کلیات نثر الفت، اثر گل پادشاه الفت، در زبان پشتو نام برد.

در کنار این شماری از سیاسیون کشور از سخنان رییس‌جمهور در شبکه‌های اجتماعی نیز انتقاد کرده‌اند.

رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت‌ملی افغانستان در صحفه‌ی فیسبوک خود نوشته‎‌است:

« اگر هدف، کدام طرز خاص نوشتن رییس جمهور و حلقه شان به زبان فارسی و پشتو باشد، نه بیست سال پیش کسی توانش را داشت و نه صدسال بعد کسی پیدا خواهد شد که به‌‎طرز دل‌‎خواه شان بنویسد ».

آقای نبیل در ادامه نوشته که رییس جمهور، تنها مداحان خود را شاعر می‌‌داند و کسانی را  در راس امور کشور گماشته که اصلن به زبان فارسی و پشتو بلدیت ندارند.

آقای نبیل، این سخن رییس‌جمهور را توهین صریح به هشتاد هزار آموزگار، دانش جو و دانش آموزی می‎‌داند  که در سال ۲۰۰۱م. تنها در کابل به گونه‌ی رسمی فعالیت داشتند و مصروف آموزش بودند.

گزارش‎‌گر:  شاه محمود اندیشور