دروازه‌­های کابل به‌روی کرونا بازاست

کابل ـ ۷ ثور ۱۳۹۹

کابل قرنطین است؛ اما روزانه هزاران موتر خورد و کلان مسافربری از دروازه‌‌های ورودی شهر وارد پایتخت می‌‌شوند و هیچ نظارتی ازسوی مسوولان صحی و امنیتی وجود ندارد.

هم‌­زمان با شمار روزافزون بیماران کرونا در پایتخت کشور، والی کابل به‌­تاریخ ۲۳ حمل ۱۳۹۹ در یک نشست خبری در قصر دارالامان گفت که بنابر هدایت رییس جمهوری کشور، از امروز به مدت ۱۵ روز قرنطین کامل در مسیرهای ورودی شهر کابل تشدید می‌­یابد و رفت‌‌وآمد ممنوع می‌‌شود.

هم‌‌چنان وزارت امور داخله به‌‌روز چهارشنبه هفته گذشته در اعلامیه‌‌ای نوشت که دروازه­‌های شهر کابل به­‌شکل جدی زیر نظارت است و از هرگونه رفت­‌وآمد جلوگیری می‌­شود.

اما با گذشت این پانزده روز، تااکنون دوازه‌­های کابل به‌­روی عابرانِ پیاده‌‌رَو و موتررَو باز است و حتا هیچ‌‌گونه بررسی و آزمایش صحی در برخی‌‌از دروازه‌‌های ورودی وجود ندارد.

نگاره‌‌ها، مصاحبه‌‌ها و نوارتصویری که خبرنگار پَیک از چهار دروازه‌‌ی ورودی شهرکابل گردآوری کرده، نشان می‌‌دهد که باحضورداشت نیروهای امنیتی و کارمندان صحی، موترهای خورد پنج‌‌نفری و موترهای کلان‌‌تر ازآن از دروازه‌‌ی ورودی و یاهم از راه‌‌های فرعی وارد شهر می‌‌شوند و هیچ نظارتی براین وضعیت وجود ندارد.

چنان‌‌که عبدالحمید ۵۰ساله راننده‌‌ی موتر کرولای مسافربری در مسیر کابل-لغمان، می‌‌گوید:

« ده سال است درهمین لین کار می‌‌کنم، فضل‌‌خدا هیچ کدام قیدوشرطی نه دراین‌‌جه و نه درلغمان تاحالی مانع کارم نشده …».

الله‌‌گل ۳۸ساله که با سه مسافر دیگر بدون ماسک و دست‌‌کش و رعایت فاصله در موتر عبدالحمید روانه‌‌ی لغمان است، می‌‌گوید:
«تنها تفاوتی که این‌‌روزها به‌‌خاطر کرونا پیش‌‌آمده، موتر کم پیدا می‌‌شه و کرایه‌‌هم بالا رفته، اگه‌‌نی تیل‌‌هم ارزان شده …».

نوررحمان ۳۲ساله یکی دیگر از مسافرانی‌‌که روانه‌‌ی جلال‌‌آباد است، می‌‌گوید که در یک موتر اگر یک نفر هم کارت دولتی داشته باشد، می‌‌تواند چندین تنِ دیگر را نیز بدون بازپرس پولیس باخود انتقال بدهد.

درحالی‌‌که والی کابل گفته‌‌است: « تنها افراد نظامی، امدادگران، کارمندان صحی و بهداشتی، خبرنگاران و کارمندان شبکه‌‎­های مخابراتی با نشان دادن اجازه‌­نامه‌­های رسمی‌شان، ازاین محدویت­ معاف هستند».

دروازه‌‌ی شمالی‌‌هم، نظارت چندانی وجود ندارد. ساعتی‌‌که دروازه به‌‌روی عابران موتررو بسته می‌‌ماند، صدها موتری‌‌که از شانزده ولایت شمال کشور روانه‌‌ی کابل‌‌اند در دروازه‌‌ی ورودی، چنان پُشت‌‌سر و کنارهم قطار می‌‌شوند و راه‌‌بندان و بیروباری ایجاد می‌‌شود که احتمال هرچه بیش‌‌تر سرایت ویروس درمیان این راه‌‌بندان به‌‌دور از امکان نخواهد بود.

خواجه مشتاق فرمانده پولیس در دروازه‌‌ی ورودی شمال کابل، به خبرنگار پَیک می‌‌گوید که هرچند به‌‌آنان دستور داده شده تا از ورود هرگونه موتر به‌‌استثنای موترهای دولتی که مشخص شده‌‌اند، جلوگیری کنند؛ اما دربرابر ازدحام و بیروبار مردم، کاری کرده نمی‌‌توانند. آقای مشتاق می‌‌افزاید:

«روزانه هزاران موتر از چندین ولایت می‌‌آیند و ازین‌‌که ازدحام هزاران موتر خودش یک تهدید کلان‌‌است، مجبوریم رهای‌شان کنیم».

عبدالمجیب ۲۵ساله که با سه مسافر دیگر سوار یک کرولا از بغلان به کابل آمده، از بی‌‌توجهی مردم و مسوولان به‌‌ویژه خودداری از بیروبارو تجمع مردم، سخت انتقاد می‌‌کند و می‌‌گوید:

« هیچ‌‌گونه مسوولیت‌‌پذیری ازسوی مردم و مسوولان وجود ندارد، نی فاصله رعایت می‌‌شود و نی دروقت داخل شدن تِست و معاینه می‌‌شوند، این وضعیت خیلی خطرناک است».

اما به‌‌گفته‌‌ی آقای مشتاق، کارمندان صحی از ساعت هشت صبح تا چهار عصر مصروف آزمایش صحی مسافران هستند و پس از ساعت چهار، مردم بدون آزمایش عبور می‌‌کنند.

مسوولان صحی مؤظف دراین درب ورودی، حاضر به‌‌گفت‌‌وگو دراین باره با خبرنگار پَیک نشدند.

ازسوی دیگر برخی از شهروندان و مسافران، مسوولان حکومت را به بی‌‌توجهی و بی‌‌کفایتی متهم کرده می‌‌گویند که اگر حکومت بتواند نیازمندی آب‌‌ونان مردم را در چنین شرایط قرنطین تأمین کند، چرا مردم از خانه‌‌های خود بیرون شوند؟

نصیراحمد ۳۵ساله که در موتر بس فلانکوچ بدون ماسک و دست‌‌کش و بدون رعایت فاصله با بیش‌‌تراز ده مسافر دیگر از لوگر به‌‌کابل آمده، می‌‌گوید: « پُشت قرض‌‌دارم آمدیم که یک مقدار پول و آذوقه به‌‌خانه خود ببرم، تا در خانه بمانیم، خی چطور کنیم …؟».

بسیاری ازاین شهروندان، ضمنِ گلایه از ناتوانی حکومت در امر امدادرسانی به‌‌مردم فقیر و مدیریت سالم قرنطین، ادعا می‌‌کنند که آنان برای پیداکردنِ نفقه‌‌ی خانواده‌‌های شان مجبوراند ازخانه برایند؛ زیرا گرسنه‌‌گی را تهدید کلان‌‌تر از کرونا می‌‌پندارند.

دراین‌‌حال، وزارت امور داخله می‌‌پذیرد که شرایط قرنطین در پایتخت کشور، به‌‌خوبی رعایت نمی‌‌شود و پولیس‌‌هم به‌‌تنهایی نمی‌‌تواند این وضعیت را درست کنترول و مدیریت کند.

طارق آرین سخن‌‌گوی وزارت امورداخله در پیام‌‌خانه‌‌ی وتس‌‌اپ خود، از تشدید هرچه بیش‌‌تر قرنطین و منع رفت‌‌وآمد مردم سخن گفته و به خبرنگار پَیک نوشت:

« شرط مهم، مسوولیت‌‌پذیری و همکاری مردم است که درغیرآن، پولیس به‌‌تنهایی نمی‌‌تواند این وضعیت را کنترول کند».

بااین‌‌حال، محمد ناصر مهری سخن‌‌گوی والی کابل می‌‌گوید که قرنطین کابل تا ۲۰ ثور تمدید شده و باتوجه به افزایش آمار مبتلایان به‌‌ویروس کرونا درپایتخت، تدابیر وقایوی و جلوگیری از رفت‌‌وآمد و تجمع مردم شدیدتر شده‌‌است.

توجه نکردن به توصیه و رهنمودهای ایمنی و بهداشتی و عدم مسوولیت‌‌پذیری شهروندان و مسوولان حکومت درحالی ازسوی همه انتقاد می‌‌شود که روشن نیست، روزانه چه تعداد افراد مشکوک و مبتلا به‌‌ویروس کرونا ازطریق دروازه‌‌های ورودی به‌‌شهر کابل داخل شده و با چه تعداد از شهروندان دیگر درتماس‌‌اند. درحالی‌‌که داده‌‌های چندروز پسین از شمار مبتلایان ویروس کرونا در سراسر کشور، نشان می‌‌دهد که شهر کابل با بلندترین آمار مبتلایان در صدر ولایت‌های کشور قرار گرفته و روزتاروز شمار مبتلایان دراین شهر، روبه افزایش‌‌است.

تازه‌‌ترین آمار وزارت صحت‌عامه‌‌ی کشور، نشان می‌‌دهد که تااکنون نزدیک به یک‌‌ونیم هزار نفر در سراسر کشور مبتلا به ویروس کرونا شده و ازاین میان، بیش‌‌از دوصد تن بهبود یافته و نزدیک به ۵۰ تن دیگر، جان‌‌های شان را از دست داده‌‌اند.

براساس داده‌‌های این وزارت که به‌‌روز شنبه ۶ ثور منتشر شده‌‌است، کابل با ۴۴۶ بیمار و ۱۴ جان باخته‌‌ی ناشی از ابتلا به‌‌ویروس کرونا در صدر ولایت‌‌های کشور قرار دارد و ولایت هرات که تا هفته‌‌ی پیش دراین جایگاه قرار داشت، اکنون با ۳۸۶ مبتلا و ۷ جان‌‌باخته در رده‌ی دوم قرار گرفته‌‌است.

دراین‌‌حال، وحید مایار سخن‌‌گوی وزارت صحت‌عامه‌‌ی کشور، بررعایت هرچه بهتر رهنمودهای بهداشتی به‌‌ویژه رعایت فاصله و خودداری از تجمع درمیان شهروندان تأکید داشته، می‌‌افزاید که ویروس کرونا در کابل بیش‌‌تراز هرکجای کشور در گردش‌‌است و مردم نباید از خانه‌‌های شان بیرون شوند.

گزارش‌‌گر:  مجتبا بیگزاد