خانواده‌­ی قربانی: « آقای رییس‌جمهور! کُمک عاجل چه‌شد؟ »

کابل – ۲۲ سرطان ۱۳۹۹خ.

نزدیک به دوماه از وعده‌ی «کُمک عاجل» رییس جمهور به‌­خانواده‌­های قربانی حادثه‌­ی شفاخانه صد بستر دشت‌برچی می‌گذرد؛ اما برخی ازاین خانواده‌­ها می‌گویند که تا به‌امروز هیچ کمکی به‌آنان نرسیده‌­است.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، (چهارشنبه ۲۴ ثور ۱۳۹۹خ.) یک‌روز پس‌­از حمله بر بیمارستان صد بستر دشت برچی، در دیدارش از این مکان گفت:

« برای تمام خانواده‌­های شهدا و زخمی‌­ها کمک­‌های عاجل صورت می‌گیرد ».

یک نامه‌ی رسمی ریاست انسجام امور مشاورین و کمیسیون‌های حقیقت‌یاب اداره‌ی امور ریاست جمهوری عنوانی مدیریت مالی این نهاد، نشان می‌دهد که دو میلیون و۲۰۰هزار افغانی به‌منظور مساعدت نقدی به ۱۴ خانواده‌ی شهید و ۱۶ خانواده‌ی زخمی اختصاص یافته و از توزیع آن به این خانواده‌ها، طالب حسابی و مجرایی شده‌است.

صدیق صدیقی سخن‌گوی رییس جمهوری ضمنِ تأکید بر توزیع مکمل این مساعدت به‌همه خانواده‌های قربانی روی‌داد شفاخانه‌ی دشت‌برچی، فهرستی ازاین خانواده‌های مستفید شده را نیز با ذکر نام، شماره تماس و مقدار پول به‌خبرنگار پَیک ارایه کرده‌است.

این فهرست بیان‌گر این‌است که تنها به ۱۴ خانواده به هفت خانواده‌ی شهید به‌هرکدام یک‌صدهزار افغانی و به‌هفت خانواده‌ی زخمی به‌هر یک ۳۰ تا ۵۰هزار افغانی توزیع شده‌است.

اما این فهرست با فهرست‌های‌که از منابع مختلف (دیپارتمنت رسیدگی به‌حوادث غیرمترقبه، تیم داکتران رضاکار و نماینده صحی زون دوم کابل) به‌خبرنگار پَیک رسیده‌است، مطابقت و هم‌خوانی دقیق با هم‌دیگر ندارند.

سخی­‌­داد بشردوست رییس بهداشت زون دوم در ناحیه­‌ی سیزدهم شهر کابل، با ارایه فهرست بیش‌از ۴۰ نفری و درخواست اکرامیه‌ی خانواده‌های قربانی به‌ریاست جمهوری، می‌گوید که از میان این‌همه قربانیان شامل فهرست‌شان دراین مدت، تنها سه خانواده کُمک دریافت کرده‌اند.

برخی ازاین خانواده‌ها که نام‌های شان درج این فهرست‌ها می‌باشد، در گفت‌وگو با خبرنگار پَیک می‌گویند که هیچ‌گونه کُمک نقدی یا جنسی تااکنون دریافت نکرده‌اند.

اما برخی دیگر از این خانواده‌ها که شامل فهرست ارایه شده ازسوی ریاست جمهوری اند، می‌گویند که مقداری پول نقد دریافت کرده‌اند.

محمد امین باشنده‌ی دشت‌برچی که رقیه هم‌سرش را دراین روی‌داد ازدست داده، می‌گوید که یک هفته پیش، مبلغ یکصدهزار افغانی کمک نقدی دریافت کرده‌است.

غلام حسین باشنده‌ی دشت‌برچی، یکی­‌از این قربانیان که هم‌سرش فاطمه را در این روی‌داد از دست داده‌­است، می­‌گوید که رییس جمهور به‌وعده‌ی خود عمل نکرده‌است.

قربان‌علی که درمقابل دروازه­‌ی شفاخانه دست­‌­فروشی می­‌کرد و در آن‌روز دراثر تیراندازی مهاجمان یک گلوله به‌­پایش اصابت کرده، می­‌گوید:

« گفتن که کُمک می‌کنن، ولی تاامروز کدام کمکی خو ندیدیم …».

هم­‌چنان، سید قربان که هشت سال می­‌شود از ناحیه­‌ی پا فلج است و نمی­‌تواند کاروبار کند، می­‌گوید که هم‌سرش ضمیره از طریق خیاطی نان شب‌­وروزشان را پیدا می­‌کرد؛ اما قاتلان اورا با بی‌رحمی درآن‌روز تیرباران کردند.

او درحالی‌که مسوولیت هفت فرزند خانواده را نیز بردوش دارد، می‌­افزاید:

« رییس جمهور برای‌ما وعده کرد که توسط رییس صحی زون دوم، کمک ها برای تان فرستاده می‌شود، ولی از آن‌روز به‌این‌سو هیچ کسی طرف‌ما نیامد و از کمک‌هم خبری نیست ».

آن‌چه که آقای بشردوست رییس بهداشت زون دوم نیز، می‌پذیرد و می­‌گوید که خودش فهرستی ازاین قربانیان‌را به­‌ریاست جمهوری فرستاده­‌است؛ اما تاهنوز هیچ کمکی دریافت نکرده­‌است.

آقای بشردوست می‌­افزاید که پس‌­از تهیه­ و فرستادن فهرست، مسوولان در ریاست جمهوری شانه­‌خالی کردند و گفتند که به‌وزارت صحت عامه دستور داده شده:

« اما وقتی به‌­وزارت صحت عامه مراجعه کردیم، مسوولان این وزارت از موضوع اظهار بی‌­خبری کردند ».

هرچند دواخان مینه‌­پال معاون سخن­‌گوی ریاست جمهوری، می‌گوید که موضوع را از ­وزارت صحت عامه بپرسید؛ اما مسوولان وزارت صحت عامه تاکید دارند که در قبال این موضوع، هیچ‌کدام مسوولیت رسمی یا شفاهی ندارند.

سید جمال‌الدین منصورمنش یکی­‌از پزشکان شفاخانه‌ی صدبستر دشت­‌برچی، می­‌گوید: « همان شبی­‌که رییس‌جمهور ازاین‌جا دیدار کرد، گفت که کمک‌­های نقدی به‌­این شفاخانه ارسال شده و به‌­قربانیان هم توزیع می­شود، اما از توزیع آن خبری نداریم ».

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دراین باره چیزی نمی‌گوید؛ اما برخی از آگاهان و نمایندگان مردم در شورای ملی کشور، انتقادهای دیگری دارند.

غلام حسین ناصری نماینده‌ی کابل در مجلس نمایندگان؛ روی‌داد حمله بر شفاخانه‌ی دشت‌برچی را یک جنایت ضد بشری خوانده، به‌این باوراست که چنین وعده‌های (کُمک عاجل) کم‌ازکم نباید از سه روز تا یک هفته بیش‌تر به تأخیر می‌افتید.

آقای ناصری، رییس جمهوری کشور را به بی‌کفایتی دربرابر حرف و عملِ خودش متهم می‌کند و می‌افزاید:

« هدف ازاین وعده‌های آقای غنی، کنترول افکار مردم ازطریق رسانه‌هاست؛ اما درساحه‌ عمل پای‌شان لنگ است ».

محمد واقف نوری استاد دانشگاه کابل، با انتقاد از این روی­کرد ریاست جمهوری، می‌گوید که آقای غنی از روی احساسات حرف‌­هایی به‌­زبان می‌­آورد؛ اما دوباره فراموش می‌­کند.

بااین‌حال آقای مینه‌پال معاون سخن‌گوی رییس جمهور درپاسخ به‌این همه چیزی بیش نگفت؛ اما پذیرفت که اطرافیان آقای رییس جمهور، افراد کارکُن و قابل اعتماد نیستند.

بیمارستان صد بستر دشت برچی به‌­تاریخ ۲۳ ثور ۱۳۹۹خ. گواه یک رویداد خونین هراس‌افگنی بود که در نتیجه‌ی آن براساس معلومات وزارت صحت‌عامه‌ی کشور، دست‌­کم ۲۴ تن کشته و ۱۶ تن دیگر مشمول برخی پزشکان و کارمندان شفاخانه زخم برداشتند. اما بیش‌ترین ­قربانیان این روی‌داد، زنان و کودکان بوده‌اند.

گزارش‌گر:  فخریه رادفر