به خانواده‌ی قربانی جنایت، هیچ کُمکی نشده‌است

کابل – ۸ دلو ۱۳۹۸

به خانواده‌ی قربانی جنایت در ناحیه‌ی هفتم شهر کابل، نه کمکی صورت گرفته و نه قاتل شناسایی و بازداشت شده‌است.

یک هفته پیش حوالی پس‌از چاشت روز دوشنبه ۲۹جدی، مردان ناشناس در منطقه‌ی جنگلک ناحیه هفتم شهر کابل وارد یک خانه‌ی مسکونی شده و سه کودک سه تا نُه ساله را همراه با مادرشان با ضرب تیشه و چکش کشته‌اند.

یک روز پس ازاین روی‌داد، محمد اشرف غنی رییس جمهعوری کشور به نهادهای امنیتی دستور داد که هرچه زودتر، عاملان این جنایت را شناسایی و به نهادهای عدلی و قضایی بسپارند. هم‌چنان به خانواده‌ی قربانی باید کُمک‌های فوری صورت گیرد.

اما بررسی‌ها و یافته‌های خبرنگار پَیک، می‌رساند که با گذشت یک هفته از این روی‌داد، تااکنون هیچ کاری برای شناسایی قاتلان و هیچ کُمکی برای خانواده‌ی قربانی جنایت، صورت نگرفته‌است. ‌

خبرنگار پَیک تلاش کرد تا نظر سخن‌گویان ریاست جمهوری را در پیوند به‌این‌که چه کُمکی نقدی یا جنسی، از کدام خزانه و ازسوی کدام نهاد به‌این خانواده شده یا خواهد شد؟ آقای محمودی یکی ازاین سخن‌گویان، پس از آن‌که موضوع را گرفت و تعهد کرد که تا نیم ساعتی پاسخ خواهد داد؛ اما سپس به هیچ تماس پَی‌هم خبرنگار پَیک پاسخ نداد.

احمد قیس ۲۸ ساله که خودرا برادر عبدالستار (پدر خانواده‌ی قربانی) معرفی می‌کند، می‌گوید:

« گپ کمک خو یک دروغ و فریب است، حتا یک خبر از ما نگرفتند.»

او هم‌چنان، حکومت را به بی‌توجهی و بی‌کفایتی در برابر تأمین امنیت شهروندان متهم کرده، می‌افزاید که آنان با هیچ شخص یا گروهی، خصومت و عداوتی نداشته و این کار جنایت‌پیشه‌گان در هیچ قانون و مذهبی بخشودنی نیست.

رفیع‌الله باشنده‌ی این محل نیز، از ناتوانی پولیس در امر تأمین امنیت شهروندان گله‌مند است و می‌گوید که در چند ماه پسین، حتا پس از شام از ترس افراد ولگرد و راهزن، از خانه‌های شان بیرون شده نمی‌توانند.

دراین‌حال، فردوس فرامرز سخن‌گوی فرماندهی پولیس کابل، از ادامه‌ی تلاش‌‌ها برای ردیابی و شناسایی عاملان روی‌داد جنگلک سخن می‌زند و می‌گوید:

«پیش‌رفت‌هایی در مورد این قضیه داریم؛ اما هنوز پیش‌از وقت است و بعدن شریک خواهیم ساخت.»

بررسی‌های پولیس برای ردیابی و شناسایی قاتلان اعضای این خانواده درحالی جریان دارد که مردم به‌ویژه باشنده‌های این محل، همه از ترس و وحشت این روی‌داد بُهت‌زده‌اند و حتا به‌دلیل ترس و تهدیدهای احتمالی، حاضر نمی‌شوند درباره‌ی چگونه‌گی روی‌داد هفته گذشته که در همسایه‌گی شان رخ داده‌است، به خبرنگاران و رسانه‌ها چیزی بگویند.

پیش ازاین هم روی‌دادهای مشابهی به‌تاریخ ۸ اسد در منطقه‌ی چهارقلعه‌ی ناحیه دهم که پنج کودک خوردسال در داخل یک خانه به‌شکل بی‌رحمانه‌ای کشته شدند و پیش‌از آن به‌تاریخ ۵ جوزای سال روان در منطقه‌ی کارته سخی ناحیه سوم شهر کابل رخ داده‌است.

دراین روی‌داد نیز، هفت عضو یک خانواده مشمول زنان و کودکان، ازسوی مردان مسلح ناشناس کشته شدند.

پولیس کابل، از بازداشت دو تن به‌اتهام این قضیه خبر داده و سخن‌گوی لوی سارنوالی نیز، می‌گوید که پرونده‌ی متهمان این قضیه به دادگاه فرستاده شده و هنوز از فیصله‌ی دادگاه خبری نیست.

این تنها چند روی‌دادی نیست که در نتیجه‌ی آن چندین شهروند کابل کشته و زخمی شده و یا هم شماری از خانواده‌ها را در سوگ عزیزان شان نشانده‌است. به‌گفته‌ی برخی از شهریان کابل، هیچ شب و روزی نیست که در کوچه و پس‌کوچه‌های شهر کابل، جرم و جنایتی رخ ندهد و این وضعیت نسبت به‌هرزمان دیگر، نگران کننده است. چنان‌که بربنیاد آمار ارایه شده ازسوی منابع رسمی در شش ماه نخست سال روان خورشیدی، بیش‌تر از ۱۶۰۰ شهروند کابل در نتیجه‌ی هم‌چون روی‌دادهای جنایی، ازسوی افراد ولگرد، ناشناس و مسلح غیرمسوول زخمی شده‌اند.

به‌گفته‌ی آقای فرامرز، تنها در یک ماه پسین نزدیک به ۲۷۰ تن به‌اتهام جرایم جنایی (قتل، دزدی، چپاول‌گری، راهزنی و…) در نواحی مختلف شهر کابل بازداشت شده که نیمی از آنان، مجرمان تکراری هستند.

باتوجه به‌این وضعیت، مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هُشدار می‌دهند که اگر حکومت به‌این قضایا به‌گونه‌ی درست رسیدگی نکند و فرهنگ معافیت از مجازات از میان برداشته نشود، این نخستین و آخرین روی‌داد درکشور نخواهدبود.

گزارشگر: عبدالمطلب فراجی