به‌هیچ هنرمندی، کُمک نقدی نشده‌است

کابل –  ۱۴ دلو ۱۳۹۸

هیچ یک از ۵۰ هنرمند (آوازخوان)، هیچ پولی زیرنام «کُمک» از سوی حکومت دریافت نکرده‌است.

یک‌ونیم ماه پیش، رییس جمهور غنی به  گرامی‌داشت از جشن‌واره‌ی هنر، زیرعنوان (همایش سَیر هنر در صد سال پسین) پیشنهاد وزارت اطلاعات و فرهنگ را مبنی بر مساعدت نقدی به هنرمندان کشور، از کود۹۱ منظور کرد.

یک روز پس ازآن، صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری به تاریخ ۲۸ قوس در صفحه‌ی تویترش با اعلام این منظوری نوشت: «ریس جمهور به گرامی‌داشت از این جشن‌واره به شمول استاد گل‌زمان، مبلغ۵۰ هزار افغانی به هر یک از ۵۰ هنرمند هفت رشته‌ی هنر، مساعدت کرد.»

اما یافته‌های مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک، نشان می‌دهد که نه‌تنها کُمکی به هنرمندان صورت نگرفته، بل‌که مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز، افزون‌بر دریافت برگه تقاضای اطلاعات در مدت بیش‌از یک ماه حاضر نشدند که فهرست ترتیب‌شده‌ی ۵۰ هنرمند و چگونه‌گی ارایه کمک نقدی را به خبرنگار پَیک ارایه کنند.

خانواده‌ی استاد گل‌زمان از هنرمندان مشهور کشور که شامل این فهرست ۵۰ نفری گفته شده، ادعای هرگونه کمک را بی‌اساس و نادرست می‌داند.

نصیب فرزند استاد گل‌زمان، می‌افزاید که پدرش سخت بیمار است و اکنون هم به‌دلیل زمستان سرد کابل در زادگاه‌اش ولایت خوست، نزد دوستان به‌سر می‌برد.

آقای نصیب آوازه‌های کمک به‌هنرمندان به‌ویژه عکس منتشرشده‌ی پدرش با رییس جمهور را نادرست دانسته، می‌گوید:

«هیچ کمکی ازسوی ریاست جمهوری به‌پدرم نرسیده و آوازه‌های کمک‌هم، یک دروغ وعوام‌فریبی‌است و بس.»

برخی دیگر از هنرمندان نیز، ادعا می‌کنند که مسوولان به گونه‌ی سلیقه‌ای برخورد کرده و هیچ کُمکی به‌آنان صورت نگرفته‌است.

رسول زمری مدیر پیشین موسیقی رادیو تلویزیون ملی که به گفته‌ی خودش ۴۰ سال از خدمت اش در رشته‌ی موسیقی می‌گذرد، از بی‌توجهی حکومت به هنرمندان شاکی است و می‌گوید که همه هنرمندان  خدمت کرده‌اند؛ اما کمک‌ها و توجه هم‌واره به افراد غیرمستحق صورت گرفته‌است.

ازسوی دیگر، فاروق نبی‌زاده ریس اتحادیه‌ی هنرمندان می‌گوید که یک ماه پس از منظوری پیشنهاد، هفت نفر از هر بخش هنر به اساس معیارهای ارایه‌شده از سوی وزارت و شورای عالی هنر نامزد شدند؛ اما تااکنون گفته می‌شود کارهای اداری آن درجریان است و بودجه‌ی لازم برای آن تخصیص داده نشده‌است.

آقای نبی‌زاده می‌افزاید: «هنرمندان کاندید از بخش موسیقی ضرورت مبرم به کمک عاجل دارند.»

با آن‌که وزارت اطلاعات و فرهنگ و شورای عالی هنر مشکل  تاخیر این مساعدت را نبود بودجه عنوان کرده و با دلایل غیرقانونی از ارایه فهرست و منظوری پیشنهاد خودداری کرده‌اند؛ اما باگذشت یک‌ونیم ماه، این وزارت امروز یکشنبه ۱۳ دلو فهرست ۵۰ هنرمند مستحق مساعدت نقدی را در صفحه‌ی فیس‌بوک خود منتشر کردند.

پیش ازاین، مینه ابراهیم‌خیل مسوول اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات و فرهنگ به خبرنگار پَیک گفت که تااکنون هیچ فهرستی از هنرمندان ترتیب نشده‌است.

درحالی‌که تیمور حکیم‌یار معاون شورای عالی هنر، می‌گوید: «لیست آماده است و همراه با پیشنهاد نزد معین‌صاحب است و هرزمانی‌که معین‌صاحب از خارج آمد، با شما شریک ساخته خواهد شد.»

صابر مومند سخن‌گوی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز، از بود و نبود فهرست اظهار بی‌خبری کرده، می‌گوید که دلیل اصلی تأخیر دراین مساعدت، مشکل تخنیکی این وزارت با وزارت مالیه است.

آقای مومند افزود: «هرزمانی‌که مشکل ما با وزارت مالیه حل شد، لست برتان داده می‌شود

دراین‌حال، وزارت مالیه تصریح می‌کند که اسناد و فهرست هنرمندان به این وزارت به تاخیر مواصلت کرده و ازهمین‌رو، اجراآت آن‌هم زمان‌براست.

فریدون معرفتی آمر مطبوعات وزارت مالیه می‌گوید: «اسناد بر ما زمانی رسید که سال مالی تمام بود و با ختم سال مالی تمام حساب‌ها بسته می‌شود، با تصویب بودجه‌ی سال مالی جدید اجرات صورت خواهد گرفت.»

بااین‌همه ریاست جمهوری از ارایه‌ی پاسخ در مورد این مساعدت طفره رفته و بار مسولیت را به وزارت اطلاعات  فرهنگ مرتبط می‌داند.

دواخان مینه‌پال سخن‌گوی ریاست جمهوری می‌گوید: «ترتیب فهرست ۵۰ هنرمند، تعیین معیارها و مسایل بودجه و اداری مربوط وزارت اطلاعات و فرهنگ‌است و از طرف ریاست جمهوری فقط حکم داده شده‌است.»

پیش‌از ارایه‌ی پیشنهاد به ریاست جمهوری، معیارهای تعیین‌شده از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ و شورای عالی هنر برای مستحق‌بودن هنرمند به این مساعدت، سن بالای ۶۵ سال، متقاعدبودن و همچنان وضعیت بد اقتصادی گفته شده‌است.

پیشنهاد مساعدت نقدی به هنرمندان، زمانی ازسوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به ریاست جمهوری ارایه شد که پیش‌از آن، استاد گل‌زمان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، از وضعیت دشوار اقتصادی و روزگار نابه‌سامان‌اش گریه کرد.

او در گفت‌وگو با تلویزیون خصوصی آریانا، از حکومت انتقاد کرد و گفت که هنرمندان به فراموشی سپرده شده‌اند.

بااین‌حال، یافته‌های مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک از همان روز منظوری پیشنهاد مساعدت ازسوی رییس جمهوری تااکنون، بیان‌گر این‌است که تاهنوز هیچ پولی برای هیچ یک از ۵۰ هنرمند شامل فهرست، کُمک نشده و یک ادعای نیمه نادرست است.

گزارش‌گر:  پلوشه عظیم