با بیمارانِ داخل‌بستر، بدرفتاری می‌شود؟!

کابل  –  ۲۹ حوت ۱۳۹۸

شماری از شهروندان و کاربران در شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک، از بدرفتاری پزشکان و مسوولان شفاخانه‌های دولتی در شهر کابل، پرده‌برداری و اطلاع‌رسانی کرده‌اند.

اطلاع‌رسانی‌هایی‌که به‌باور برخی‌از مسوولان و آگاهان اموراجتماعی، بازار «شایعه‌پراگنی» را در شبکه‌های اجتماعی بیش‌تراز پیش پُرزرق‌وبرق ساخته‌است. هرچند مشخص نیست، کدام خبر است و کدام شایعه؛ اما بیش‌تر آن‌ها به‌دُور از حقیقت و شایعه‌ی بیش نیستند.

بدرفتاری پرستاران و پزشکان شفاخانه‌ی علی‌آباد شهر کابل، یکی از نمونه‌هایی که ازسوی یکی از کاربران در شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک هم‌رسانی شده و به صدها کاربر دیگر، ذهنیت گوناگونی دربرابر نهادهای خدمات عامه خلق کرده‌است.

این کاربر در رُخ‌نامه‌ی فیس‌بوکش نوشته‌است:

« آمنه دختر ۱۸ ساله‌ای که در روی‌داد حمله بر گردهم‌آیی هفته گذشته در مصلای مزاری از ناحیه‌ی پا زخمی شده و در شفاخانه‌ی علی‌آباد بستری‌است، به‌جای تداوی مورد بدرفتاری داکتران شفاخانه قرار گرفته‌است ….».

یک کاربر دیگر در پانوشت این نوشته، گفته‌است که در چندین شفاخانه‌ی دولتی دیگر نیز گواه بدرفتاری مسوولان بوده‌اند.

اما هنگامی‌که خبرنگار پَیک، آمنه را در بستر شفاخانه‌ی علی‌آباد از نزدیک عیادت و ملاقات کرد، آمنه گفت:

« این خبر کاملن دروغ است، هر روز داکتر صایبا پُرسان و پاسمان می‌کنند …».

مادر آمنه درحالی‌که همه‌روزه از دخترش عیادت می‌کند، از برخورد و رفتار نیک پزشکان شفاخانه سخن می‌زند و می‌گوید: « سه روز پَی‌هم سه بار دخترم هردو پایش عملیات شد، ولی خیر ببینن داکترا گفتن از خطر برامده به‌خیر خوب می‌شه…».

کریمه یک‌تن دیگر از پای‌وازان بیماران بستری دراین شفاخانه، می‌گوید که از خدمات پزشکان و مسوولان شفاخانه راضی‌است؛ اما از کیفیت دارویی‌که دربدلِ نسخه‌ی پزشکان از بیرون شفاخانه به‌دست می‌آورند، رضایت ندارد.

حمیدالله مرد کهن‌سال دیگری که از دو هفته به‌این‌سو به‌دلیل بیماری شُش دراین شفاخانه بستری‌است، می‌گوید:

« اگرچه خیلی به کُندی و معطلی کار می‌کنند؛ مگر بازهم خوب است پُرسان و درمان می‌کنند …».

اما به‌گفته‌ی مسوولان این شفاخانه، هرگونه معطلی در کارشان خطرناک بوده می‌تواند و به‌همین دلیل، این اتهام را رد می‌کنند.

نظرمحمد هاتفی داکتری‌که آمنه را عملیات کرده، می‌گوید: « اگر به ایمرجنسی می‌رفت، پایش‌را قطع می‌کردند؛ مگر ما قطع نکردیم و تا یک ماه دیگر باید زیر تداوی ما باشد، ان‌شاالله خوب می‌شود».

آمنه‌هم با خُرسندی از خدمت‌رسانی پزشکان شفاخانه، اظهار امیدواری می‌کند که به‌زودی دوباره روی پاهای خود ایستاده شود.

امیدواری‌هایی‌ که برخی از کاربران با پخش و نشر خبرهای کاذب و بی‌اساس، به‌گونه‌ی وارونه درخورِ مخاطبان خود می‌دهند.

شرف‌الدین عظیمی روان‌شناس و استاد دانشگاه، به‌این باوراست که خبرهای فریبنده و شایعه، سبب مغشوش ساختن ذهن انسان شده و نگرانی و منفی‌بازی را درمیان مردم گسترش می‌دهد.

به‌گفته‌ی آقای عظیمی، افرادی‌که چنین شایعه‌پراگنی می‌کنند، کسانی‌اند که یا می‌خواهند موضوع خودرا مطرح بسازند، یاهم بدبینی شان‌را نسبت به‌موضوع نشان می‌دهند و یا این‌که خصومت‌ها و رقابت‌های منفی دارند.

خلای معلوماتی یا نداشتن اطلاعات کافی درباره‌ی هر موضوعی، از دیگر عواملی‌اند که به‌گفته‌ی آقای عظیمی، سبب گسترش شایعه‌پراگنی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده و این شایعه‌ها باید بررسی و دوباره به‌گونه‌ی دقیق و درست اطلاع‌رسانی شده، تا افکارعامه شکار فریب و آسیب‌های ذهنی نه‌شود.

گزارش‌گر:  آدینه نیازی