انتخابات ۶میزان۹۸؛ بهترین یا بدترین؟

کابل – ۲۵ جدی ۱۳۹۸

درحالی‌که رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری ۶میزان سال روان را، «خوب‌تر و شفاف‌تر» از هر انتخابات گذشته اعلام کرده‌است. اما یک بررسی تازه‌ی مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک، بیان‌گر این‌است که نه‌تنها «بدترین» انتخابات بوده، بل‌که بیش‌ترین تقلب و کم‌ترین رای‌دهنده را در مقایسه با سایر انتخابات‌های دو دهه‌ی گذشته نیز به‌ثبت رسانده‌است.

حوٰا علٓم نورستانی ریس کمیسیون مستقل انتخابات به‌تاریخ ۱۷ قوس در یک نشست معلوماتی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری سال روان، اعلام کرد که انتخابات ۶میزان از لحاظ شفافیت و عادلانه‌بودن، بهترین انتخابات در تاریخ انتخابات افغانستان بوده است.

انتخاباتی‌که به‌باور برخی‌از آگاهان امور انتخاباتی، از هر لحاظ بدتر از هر انتخابات در دو دهه‌ی پسین بوده‌است.

یافته‌های مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک نشان می‌دهد که انتخابات ریاست جمهوری ۶میزان از هرنگاه در مقایسه با انتخابات‌های گذشته، نقیصه‌ها و کم‌وکاستی های را به‌همراه داشته‌است. از گسترده‌گی تقلب تا پایین‌بودن سطح اشتراک مردم، بلند بودن میزان ثبت شکایت‌ها، استفاده‌ی نادرست از دستگاه بایومتریک و نقض صریح قانون، این‌همه مواردی‌اند که انتخابات ۶میزان را نسبت به هر انتخابات گذشته بدترین ساخته‌است.

بر بنیاد بررسی‌ها، میزان اشتراک در انتخابات ۱۳۹۸ در پایین‌ترین سطح میان سه دور گذشته قرار دارد، چنان‌که مجموع اشتراک‌کننده‌گان بایومتریک‌شده پس از بررسی‌ها نزدیک به ۱،۸ میلیون گزارش داده شد. درحالی‌که این رقم در انتخابات پارلمانی ۲۸عقرب سال گذشته کم‌تراز چهار میلیون و درانتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ بیش‌تر از هفت میلیون نفر گزارش شده‌است.

با آن‌که سقف اشتراک مردم در این انتخابات با دوره‌های پیشین قابل مقایسه نیست؛ اما جنجال‌ها روی تقلب‌کاری و آرای غیرمعتبر تاهنوز پابرجاست. معلومات ابتدایی کمیسیون نشان می‌دهد که از مجموع ۸۳۲۹ محل که فورم‌های نتایج آن پُر از مشکل بوده، تااکنون آرای ۱۱۷۹ محل آن غیرمعتبر خوانده شده و روند بازشماری باقی محل‌ها، بنابر اعتراض برخی از ستادهای انتخاباتی، تاهنوز متوقف است. این رقم در مقایسه با آرای باطل‌شده‌ی دوره‌های پیشین درصدی بیش‌تری را احتوا کرده است.

از سوی دیگر، انتخابات سال روان بیش‌تر از هر انتخابات گذشته، بیش‌ترین شکایت‌ها را به ثبت رسانده است. چنان‌که بربنیاد معلومات کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، ۱۶۵۰۰ شکایت تااکنون به ثبت رسیده‌است. در حالی‌که این رقم در انتخابات دور گذشته ۱۱ هزار گزارش شده‌است.

به‌همین‌سان شمار مراکز بسته نیز به دلایل گوناگونی بلندترین رقم را نسبت به گذشته بیان‌گراست. گزارش‎ها می‌رساند که  ۸۷ درصد مرکزهای رای‌دهی در انتخابات ۶میزان و ۹۰ درصد در انتخابات سال گذشته باز بوده‌اند.

باتوجه به یافته‌های نهادهای ناظر، کمیسیون مستقل انتخابات نتوانسته‌است پروسه را طبق قانون، طرزالعمل‌ها و تقویم انتخاباتی پیش ببرد. تقلب‌های گسترده از مرحله‌ی پیش‌از انتخابات تا پس از آن، سراسر پروسه را به چالش کشیده‌است.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان (فیفا) از رفتار توام با تبعیض کمیسیون میان نامزدان و نهادهای ناظر خبر داده و تصریح می‌کند که در جریان گرفتن معلومات داخل سیستم و طی پروسه‌ی تخنیکی آن به نهادهای ناظر اجازه‌ی موجودیت بیش از دو ناظر در محل داده نشده، در حالی‌که به ناظران تکت‌های انتخاباتی فرصت بیش‌تر وجود داشت.

یوسف رشید ریس اجرایی این نهاد، از فشارها و برخوردهای سلیقه‌یی به نفع یک تکت مشخص نیز یادآور شده می افزاید:

«در بعضی محل‌ها زورمندان و وکیل‌های پارلمان به مردم تاکید می‌کردند که به کدام نامزد رای داخل صندوق بریزند.»

در عین حال بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) کلان‌ترین بحثی‌که تاهنوز جریان دارد و نتیجه‌ی مطلوب نداشته، چگونه‎‌گی استفاده‌‌ی بایومتریک دانسته و روش استفاده از این سیستم را قابل قبول نمی‌داند. به‌باور این نهاد، در صورتی‌که دیتای قبلی وجود نداشته باشد و فهرست رای‌دهندگان به‌اساس بایومتریک ترتیب نباشد، پس درستی این سیستم درکجاست؟

بربنیاد گزارش‌های این نهاد، شماری از محل‎های رای‌دهی در روز انتخابات به دلیل مداخله‌ی زورمندان و تفنگ‌سالاران در ولایت‌هایی چون کنر، نورستان، پکتیا، جوزجان، سمنگان و… بسته بوده، تیراندازی و انداختن راکت برای پراگنده‌کردن مردم و فشار بر ریختن رای به نفع نامزد مشخص نیز در این محل‎ها به ثبت رسیده‎است.

به گفته‌ی صغرا سعادت سخن‌گوی تیفا، اگر انتخابات شفاف می‌بود، نتیجه‌ی رای کم تا نزدیک به چهارماه به‌درازا نمی‌کشید.

اما سخن‌گویان کمیسیون مستقل انتخابات، از ادامه‌ی کار روی شکایت‌های ثبت شده و بررسی آرای باطل سخن می‌زنند و وعده می‌دهند که پس از ختم پروسه، نتیجه‌ی دقیق اعلام خواهد شد.

علی افتخاری سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که مولفه‌های اعلام شفافیت انتخابات ۶میزان، شامل ثبت بایومتریکی معلومات رای‌دهنده‌گان و تعدیل قانون بوده‌است.

مساله‌ای که آگاهان امور انتخاباتی نادرست می‌دانند و به این باوراند که بایومتریک، ضمن این‌که کُمکی به‌ایجاد شفافیت نکرده بل‌که پروسه را پیچیده‌تر نیز ساخته‌است.

احمد ضیا رفعت استاد دانش‌گاه کابل و کمیشنر پیشین کمیسیون انتخابات به‌این باوراست که فن‌آوری بایومتریک تابع انسان است و تصور این‌که بایومتریک متضمن شفافیت بوده می‌تواند، از ابتدا نادرست بود.

آقای رفعت می‌افزاید: «کمیسیون مستقل انتخابات به وظیفه‌ی خود درست عمل نکرده و ضمن ناقص‌بودن کار پروسه، به گونه‌ی صریح قانون انتخابات را نقض کرده است.»

وجود رای‌های باطل و مساله‌ساز، اعلام نکردن نتیجه‌ی قسمی تعداد آرای پردازش‌شده، نبود سازوکار لازم برای معرفی آرای درست و نادرست، پیش‌بینی عارضه‌های احتمالی در جریان شمارش آرا، این‎همه از کلان‎ترین چالش‌ها و کاستی‎ها در انتخاباتی خوانده شده که مسوولان و برگزارکننده‎گان انتخابات ۶میزان، «بهترین» انتخابات در تاریخ انتخابات کشور عنوان کرده‎اند. آن‎چه که به‎باور آقای رفعت، از لحاظ قانونی، مدیریت پروسه، میزان مشارکت، چگونه‎گی مرحله به مرحله‌ی اعلان نتیجه و عملیاتی نبودن کارشیوه‌های انتخاباتی و… انتخابات ۶میزان عقب‌گرد داشته و افزون‎براین‌که در مقایسه به گذشته بهتر نبوده، بدتر نیز بوده است.

گزارش‌گر:  پلوشه عظیم