افسانه‎‌ی فیس‎بوکی تورن عمر، حقیقت ندارد

کابل – حقیقت‎‌سنج پَیک
سه‎شنبه ۱۸ جوزا ۱۴۰۰خ.

خبری‎‌که مبنی بر شهکار یک افسر ارتش ملی در فضای مجازی منتشر شده، نادرست است.

دراین خبر که از دو سه روز به‌‎این‎سو در رسانه‌‎ها و شبکه‎‌های اجتماعی دست‌‎به‌‎دست می‎شود و هزاران کاربر درباره‌‎ی آن اظهارنظر کرده و یا ضمن پسند با دیگران هم‎رسانی کرده‎‌اند، چنین گفته شده‌‎است:

« تورن محمد عمر افسر لوای ۵ ارتش که به‎‌تاریخ ۱۵ جوزا در ولسوالی چک ولایت وردگ با ۱۵ تن از سربازانش به گروه طالبان پیوسته بود، شب گذشته با کشتنِ ۲۲ تن از جنگ‎جویان این گروه همراه با سلاح دست‎داشته شان دوباره به لوای پنجم برگشته‌‎است.»

صفحه‌‎ای فیس‎بوک زیرنام «خبرتازه» که روز گذشته این خبر را منتشر کرده، بیش‎تر از ۱۱ هزار کاربر پسند کرده و صدها تن دیگر مشمول برخی مقام‌‎های دولتی واکنش‌‎های مثبت و منفی نشان داده و پیام گذاشته‌‎اند.

یکی از کاربران به‎‌نام «جنرال صمیم صمیم» درپای این پُست، نوشته‌‎است:

« … قهرمان در پناه خدا باشی! »

شماری دیگر از کاربران نیز، بر شهکاری تورن محمد عمر افتخار کرده و او را فرزند اصیل و دلیر افغانستان خوانده‎‌اند.

روح‎‌الله احمدزی سخن‎گوی وزارت دفاع ملی‌‎هم این خبر را رد نمی‎کند؛ اما تاکید می‎کند که به‎‌دلیل بلندرفتن تهدیدها در برابر این افسر، جزییات بیش‎تر داده نمی‎تواند.

اما یافته‌‎های حقیقت‎‌سنج پیک می‎رساند که عکس منتشر شده به‎‌نام تورن محمد عمر نه، بل‎که به‌‎نام تورن جاوید مشهور به (تورتوفان) افسر لوای ۵ قول‌‎اردوی ۲۰۳ تندر است و اکنون‌‎هم از زنده و مرده‎‌اش خبری دردست نیست.

لمری‎‌بریدمن جمشید آمر نوکریوال لوای ۵ قول‌‎اردوی ۲۰۳ تندر در گفت‎وگوی تلفونی با خبرنگار پیک، خبرهای نشرشده در فیس‎بوک را نادرست خواند و گفت:

« تورن جاوید خودش تسلیم نشده‎، بل‎که ازسوی طالبان به‌‎خاطر ترمیم سلاح ثقیله ربوده شده بود و بعدن در بمباردمان هوایی نیروهای ارتش همراه با شماری از افراد طالبان احتمال دارد کشته شده باشد.»

افزون براین یک منبع امنیتی محرم نیز با تایید گفته‌‎های آقای جمشید، خبرهای نشرشده مبنی بر قهرمانی و شهکاری یک افسر ارتش ملی به‌‎نام تورن محمد عمر را در شبکه‌‎ی اجتماعی فیس‎بوک نادرست خوانده‌‎است.

ازسوی دیگر، ذبیح‎‌الله مجاهد سخن‎گوی گروه طالبان نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار پیک نوشته‌‎است:

« این خبر حقیقت ندارد، ما این پروپاگند را رد می‎کنیم. در تمام میدان وردگ چنین روی‎دادی نداریم.»

آقای مجاهد، هم‎چنان در صفحه‌‎ی تویترش با نشر ویدیویی از یک سرباز تسلیمی ارتش ملی در ولایت زابل، گفته‌‎است که روزانه ده‌‎ها تن از سربازان دولتی با طالبان می‎‌پیوندند. آن‎چه که مقام‎‌های امنیتی حکومت، رد می‎کنند.

بااین‎‌همه یافته‎‌های حقیقت‎‌سنج پَیک، نشان می‎دهد که این خبر یک «شایعه‌‎ی فیس‎بوکی» بوده و نادرست است.

گزارش‎گر:  عبدالمطلب فراجی