اخاذی‎‌ها در مسیر شاهراه‌‎های غرب کشور، صفر نشده‌‎است

هرات – ۳۰ ثور۱۴۰۰هخ.

وزارت امورداخله‌‎ی کشور به‎‌تازه‌‎گی خبر داده‌‎است که اخاذی‎‌های پولیس در شاهراه‌‎های غرب کشور، به‌‎صفر رسیده‎‌است.
اما یافته‌‎های حقیقت‌‎سنج پیک، نشان می‎دهد که اخاذی‎‌های غیرقانونی در بسیاری از پوسته‌‎های امنیتی مربوط پولیس ملی و محلی (اربکی) غرب کشور، مانند گذشته ادامه دارد و تغییر چندانی رونما نشده‌‎است.


وزارت امور داخله به‌‎روز شنبه ۲۵ ثور۱۴۰۰هخ. در صفحه‌‎ی رسمی فیس‎بوک خود اعلام کرد که اخاذی‌‎های غیرقانونی از موترها و شرکت‌‎های ترانسپورتی در شاهراه‌‎های هرات، صفر شده و نگرانی موترداران ازاین ناحیه برطرف شده‌‎است.


این خبرنامه افزوده‌‎است که به‌‎همین منظور، یک کمیته‌‎ی نظارتی به‌‎دستور حیات‌‎الله حیات سرپرست این وزارت ایجاد گردیده و کارکرد این کمیته منتج به رضایت و قناعت شرکت‎‌های ترانسپورتی شده‌‎است.
اما گفته نشده که در نتیجه‌‎ی کار این کمیته، چه تعداد افراد پولیس به‌‎اتهام اخاذی غیرقانونی شناسایی و چه برخورد قانونی با آنان صورت گرفته‌‎است.
سخن‎گوی وزارت امورداخله نیز، به پرسش‎‌های خبرنگار پیک دراین باره پاسخ نداده‌‎است.
دراین‎حال، برخی از راننده‌‎ها، شرکت‌‎های ترانسپورتی و اتحادیه موترداران باربری در غرب کشور، صفر شدن اخاذی‌‎های غیرقانونی در مسیر شاهراه‌‎های هرات، فراه، نیمروز تا قندهار و کابل را نادرست خوانده و ادعا می‎کنند که هنوزهم در بسیاری از پوسته‌های امنیتی پولیس، بالاتر از ۱۰۰ افغانی تا ۱۰ هزار افغانی از آن‎ها پول می‎گیرند.


نصیراحمد راننده‌‎ی موتر باربری که از چندین سال به‌‎این‎سو در مسیرهای غرب کشور رفت‌‎وآمد دارد، می‎گوید:
« همین دیروز میامدم به‌‎هرات، از ولسوالی فراه‌‎رود تا شین‎دند و ادرسکن، سه جای پولیس از ما پول گرفتن …».
به‌‎گفته‌‎ی این راننده، درصورتی‎که به‌‎افراد پولیس پوسته‌‎های امنیتی پول ندهند، با مرمی به تایر موتر می‎زنند و حتا چندین برابر پول اخاذی به‌‎آنان زیان مالی می‎رسانند.
عنایت‌‎الله یکی دیگر از راننده‌‎های موترهای باربری، می‎گوید که نه‌‎تنها در مسیرهای هرات و فراه، بل تا هلمند و کندهار و غزنی و تا پایتخت کشور، اخاذی‎‌های پولیس ادامه دارد.
ازسوی دیگر، غلام فاروق نبی‌‎زاده رییس اتحادیه موترهای باربری در ولایت هرات، تاکید دارد که هیچ تغییری در راستای جلوگیری از اخاذی‌‎های غیرقانونی ازسوی پولیس رونما نشده و صفرشدن اخاذی در شاهراه‌‎های غرب کشور نیز، دروغ محض است.


حاجی جمعه‌گل مالک یکی از شرکت‎‌های ترانسپورتی در ولایت هرات نیز، می‎پذیرد که اخاذی‌‎ها تاکنون در بسیاری از پوسته‌‎های پولیس ادامه دارد و این مُعضل هنوز پابرجاست.
هم‎چنان، عبدالله دشتی معاون اتاق تجارت و سرمایه‌‎گذاری هرات، اخاذی‌‎های غیرقانونی ازسوی پولیس در مسیر شاه‎راه های کشور را، مُعضل حل‎‌ناشده خوانده، می‎‌افزاید که ریشه‌‎کنی فساد و جلوگیری از اخاذی‌‎ها با سفارش و نشر اعلامیه‌‎های عوام‎‌فریبانه کارساز نبوده، بل‎که وزارت امور داخله باید تدابیر جدی‌‎تری را روی‎دست گرفته و با اراده‎‌ی قاطع عمل کند.
محمد نعیم غیور مدیر پیشین استخبارات فرماندهی پولیس هرات که سال‎ها در بخش مبارزه با جرایم تجربه دارد، به‌‎این باوراست که اعلامیه‌‎ی تازه وزارت امورداخله در پیوند با صفرشدن اخاذی‌‎های غیرقانونی در مسیر شاهراه‌‎های غرب کشور، غیرقابل قبول است. به‌‎گفته وی، تا زمانی‎که صف پولیس از فساد پاکسازی نشود، صفرشدن اخاذی ازسوی پولیس ناممکن است.
هرچند خبرنگار پیک تلاش نموده، تا پاسخ و دیدگاه وزارت امورداخله را دراین مورد دریافت کند؛ اما سخن‎گوی این وزارت ضمن دریافت پیام و پرسش خبرنگار پیک، چیزی نگفت.
روز گذشته مجلس نمایندگان نیز به‌‎دلیل حیف‎‌ومیل شدن روزانه میلیون‌‎ها دالر در گمرک‌‎های کشور، وزیران مالیه و تجارت را به‌‎این مجلس فراخواند. نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت در این نشست، ادامه‌‎ی اخاذی‎‌ها در شاهراه‌‎های کشور را تایید کرد و گفت:
« به‌‎هرجای پاتک است، هرجا چور است چپاول است، از کی می‎گیرند؟ از تجار و…».
اخاذی‌‎های غیرقانونی در شاهراه‌‎های کشور، افزون بر نگرانی راننده‌‎ها، شرکت‎‌های ترانسپورتی و انتقادهای مجلس نمایندگان، قربانی‎‌های نیز برجا گذاشته‌‎است. بربنیاد گزارش‎‌ها، دو روز پیش از نوروز۱۴۰۰هخ. یک راننده‌‎ی موتر باربری به‌‎دلیل نه‎‌پرداختن اخاذی در پوسته امنیتی «نورک» ولایت زابل، ازسوی پولیس با شلیک گلوله کشته شد.

گزارش‎گر: یونس رووفی