آیا کرونا رحمت الهی­‌ست؟

کابل –  ۲۸ حمل ۱۳۹۹

 با انکه ویروس کرونا هر روز از مردم جهان قربانی می­گیرد؛ برخی از عالمان دین در کشور، این ویروس را برای مسلمانان رحمت الهی و برای کافران عذاب الهی می­پندارند.

مولوی مجیب الرحمان انصاری خطیب مسجد گذر گاه ولایت هرات در یک خطبه‌­ی نماز جمعه، گفت که بیماری ناشی‌‌از ویروس کرونا برای مسلمانان رحمت الهی‌‌است و اگر فردی در این بیماری وفات ­کند، درجه‌­ی شهادت را نصیب می‌­شود.

او هم­چنان این ویروس را عذاب الهی برای کافران گفته‌­است:

« این ویروس از جانب رب­‌العالمین آمده و کافر و مسلمان را می­شناسد ».

سخنی­‌که در رسانه‌ها و شبکه‌­های اجتماعی واکنش­‌هایی زیادی را به‌­همراه داشته‌‌است.

محمد جعفری یکی‌­از کابران صفحه­­‌ی اجتماعی در رخ­نامه‌‌ی فیسبوک خود نوشته‌‌است:

« بی­چاره اسلام به­ چه‌‌روزی افتاده که این‌­گونه افراد مبلغ شده­‌اند».

عبدالروف توانا، یکی دیگر از کاربران شبکه‌‌ی اجتماعی فیس‌‌بوک، نوشته‌‌است:

« دروازه­‌های کوچک‌­ترین مسجد تا مسجد نبوی و کعبه شریف را بسته کرد، این چگونه رحمت است؟»

به­‌باور او، کسانی‌­که آفتِ کرونا را برای مسلمانان رحمت می‌­دانند، خودشان از دستور و منشور اسلام بی‌­خبراند.

آن‌‌چه که برخی از عالمان دین و پژوهش‌­گران مسایل اسلامی‌‌هم، غیرعقلانی و گمراه کننده خوانده‌‌اند.

مولوی گل احمد صدیقی معاون شورای عالمان کابل، کرونا را عذاب الهی دانسته و گفته‌­های مولوی انصاری را نادرست می­خواند. این عالم دین می‌‌گوید:

«عالمانی‌‌که مردم را به‌‌جماعت در مسجد دعوت می‌‌کنند، اگر مردم به‌‌ویروس مبتلا شده بمیرند، این عالمان شریک قتل خواهند بود».  

مصباح شهرستانی عضو شورای سرتاسری عالمان افغانستان و امام (شیعه) مسجد مدنیه‌­العلم در شهر کابل‌‌هم، بااین سخنان مولوی انصاری مخالف است و می­گوید که هیچ روایتی تاریخی و شرعی وجود ندارد که بیماری (ویروس کرونا) برای مردم رحمت تعریف شود.

این عالم دین بیان می­کند که اگر این ویروس سبب هدایت بشر شده و خدایان روی زمین را هدایت کند، می­تواند به‌­رحمت تبدیل شود؛ اما اگر سبب شود که جنازه‌­ها درست غسل داده نشوند، رابطه‌های اجتماعی و توحیدی از بین بروند و قبرستان‌ها از مرده‌‌ها پُر شود، به یقین که عذاب الهی است.

ازسوی دیگر، قاسم حلیمی سخن­گوی شورای سرتاسری عالمان افغانستان، با استناد به­ آیت هفت سوره فتح قرآن‌کریم، می‌گوید که خداوند (ج) بیماری­‌ها را لشکر خود نامیده­‌است.

ترجمه‌‌ی آیه۷ س فتح: « و سپاه قوای آسمان­‌ها و زمین لشکر خداست و خدا بسیار مقتدر و به‌­تدبیر نظام، عالم داناست».

آقای حلیمی، می‌­افزاید که ویروس کرونا یک مصیبت است و فرقی میان مسلمان و کافر ندارد، پس نباید مردم به سخنان بی‌‌بنیاد و گمراه کننده‌‌ی چنین افراد گوش بدهند.

تلاش‌‌های خبرنگار پَیک برای دریافت نظر از مولوی مجیب‌الرحمان انصاری به‌‌جایی نرسید.

اما فضل محمد حسینی سخن‌‌گوی وزارت حج و اوقاف می‌‌گوید که مولوی انصاری و مسجدی‌‌که او در آن امامت می‌‌کند، نزد این وزارت رسمیت ندارد و گفته‌‌هایش نیز، عالمانه نیست.

افزون‌‌براین‌‌همه واکنش‌‌ها و دیدگاه برخی از عالمان دین و مسوولان امور دینی، محمد محق، پژوهش­گر مسایل اسلامی و سفیر افغانستان در مصر نیز در یک مقاله­‌ای زیرعنوان «آیا کرونا رحمت الهی است یا خیر؟» تأکید داشته که هرچند پاسخ قاطع دراین باره وجود ندارد؛ اما دیدگاه مذهب حنفی را درباره‌‌ی آفت کرونا مانند وبا و طاعون و… قوی‌‌تر خوانده‌‌است.

آقای محق نوشته‌‌است که مردم باید «وقایه» را پیشه کنند، چون وقایه در ذات خود «خیر» است و اگر مردم از روی جهالت به منطقه‌‌ی مبتلاشده به ویروس کرونا بروند و یا وقایه نکنند، خودرا به‌‌هلاکت انداخته و مرتکب قتل نفس‌هم می‌‌شوند.

واکنش‌­ها دربرابر این گفته‌‌ها و دعوت مردم به‌‌سوی مسجد و نماز جماعت در حالی به تبصره‌‌ی گرم کاربران در شبکه‌‌های اجتماعی بدل شده که تا امروز پنج‌‌شنبه ۲۸ حمل، براساس رقم­‌های به‌­روز شده از سوی وزارت صحت عامه‌­ی کشور، نزدیک به ۸۰۰ نفر به‌­ویروس کرونا گرفتار شده و از این میان، ۳۸ نفر بهبود یافته و ۲۹ نفر هم جان باخته‌‌اند.

بااین‌‌حال، وزارت ارشاد، حج و اوقاف به‌‌عنوان یک نهاد کلیدی و رهبری کننده‌‌ی مسایل دینی در کشور، بااستقبال از فتوای شرعی عالمان جهان اسلام، فتوای شرعی را برای آگاهی مردم درباره‌‌ی چگونه‌‌گی مبارزه با ویروس کرونا، چنین صادر کرده‌‌است:

  • حکم اتخاذ تدابیر وقایوی به‌‌منظور وقایه از مرض کرونا
  • حُکم ترک نمازهای جمعه و جماعت به سبب خوف ابتلا به مرض کرونا
  • حُکم ایجاد فاصله در نمازهای جماعت در حالت خوف از شیوع مرض کرونا
  • و حُکم چگونه‌‌گی غُسل، کفن، ادای نماز جنازه و دفن اشخاص متوفا به سبب مرض کرونا

این وزارت، هم‌‌چنان از مردم خواسته‌‌است تا به سفارش‌‌ها و اندرزهای مسوولان صحت‌‌عامه، پزشکان و رسانه‌‌ها گوش دهند و تا حد امکان به‌‌آن عمل کنند. تا باشد که در پرتو این فتوای شرعی و احکام قرآنی، وجایب و مسوولیت‌های دینی و اجتماعی خویش را به‌‌دور از افراط و تفریط انجام داده و خود، خانواده و کشور خودرا از شر این ویروس کشنده نجات دهند.

گزارش‌‌گر:  شاه محمود اندیشور