آیا رییس جمهور ‎غنی، تمام افغانستان را آباد کرده‎‌است؟

کابل – ۱۸ میزان ۱۳۹۹خ.

« هیچ‎‌کس نگفت که مه افغانستانه ویران کردیم، همه‌‎گی می‎‌گن آباد کردیم … ».
این گفته‌‎های یک شهروند عادی کشوراست که در واکنش به تازه‎‌ترین سخنان غوغابرانگیز رییس جمهورغنی، بیان می‎‌کند. او خودش را، محمد موسای ۴۵ساله باشنده‎‌ی ناحیه پانزدهم شهر کابل معرفی می‌‎کند و می‎‌گوید که هرچند سواد کافی ندارد و از آب و نوشابه فروشی روزانه در جاده‌‎های شهر، خانواده‎‌ی پنج نفری را تمویل می‌‎کند؛ اما خوب می‎‌داند چه‎‌کسی کشورش را آباد کرده و چه‎‌کسی ویران کرده‎‌است.
پرسشی‌‎که پس‎از یک سخن‎‌رانی تازه‎‌ی رییس جمهورغنی در ولایت پکتیکا، فضای مجازی و رسانه‎‌ای را پُر از نقد و غوغا و کنایه‎‌های کاربران در شبکه‌‎های اجتماعی ساخته‌‎است.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در تازه‎‌ترین سفر داخلی‎‌اش به ولایت جنوبی پکتیکا (شنبه ۱۲میزان) در بخشی‎‎‌از سخن‎‌رانی‎‌اش با حضورداشت شماری از مسوولان، کارمندان ملکی و نظامی و بزرگان محلی، گفت:
« به‌‎وزیر انکشاف دهات گفتم که مه‎‌خو تمام افغانستانه ساختم، توره چه‎‌شده که یک پکتیکاره توجه نمی‌‎کنی؟ مه‎‌خو تمام افغانستان‌‎ره ساختیم، نه‎‌ساختیم؟».

شماری از حاضرین مجلس درحالی‌‎که این سخنان آقای غنی را با چک‎‌چک و هیاهو بدرقه کرده‌‎اند؛ اما برخی از منتقدان حکومت، مخالفان سیاسی، آگاهان و شهروندان کشور، واکنش‌‎های تُندی هم دراین باره نشان داده‎‌اند.
حجت‎‌الله خردمند نایب منشی مجلس نمایندگان با بیان همه اوضاع نامطلوب کشور در بخش‎‌های امنیت، اقتصاد، حقوق‎‌بشر، معارف، صحت و مبارزه با فساد، جرایم و موادمخدر؛ می‎‌‌گوید که حیران‎‌است آقای غنی از کدام آبادی حرف می‎‌زند.
آقای خردمند بااشاره به افزایش خط فقر، بی‎‌کاری و ناامنی روزافزون در سراسر کشور، می‎‌‌افزاید:
« یکی دیگر از وعده‎‌های رییس‎‌جمهور، همین بود که به دسترخوان مردم تغیر خواهد آورد و امروز همه می‌‎دانند که این تغییر، حتا نان به دسترخوان مردم نماند ».
برخی دیگر از تحلیل‎‌گران سیاسی و اقتصادی نیز، وضعیت کنونی کشور را بدتر از هرسالی در دودهه‌‎ی پسین خوانده، به‎‌این باوراند که چنین حرف‌‎های رییس جمهورغنی، بنیاد و تهداب رسمی و آماری نداشته و به‌‎همین دلیل قابلیت بررسی‌‎هم ندارد.
پوهن‎‌یار احسان‎‌الله محسن، آگاه امور اقتصادی و اُستاد در دانشگاه کابل می‎‌گوید:
« افغانستان آباد زمانی می‌‎توان گفت که نرخ بی‎‌کاری به‎‌صفر و عاید سرانه‎‌ی ملی به‎‌چندهزار برسد ».
آقای محسن می‌‎افزاید که در ده سال گذشته، خط فقر از۳۰ درصد به ۹۰ درصد رسیده و هرسال عاید سرانه‎‌ی ملی رو به کاهش‎‌است، همین‎‌گونه بسیاری از نابه‌‎سامانی‎‌های روزافزونی‎‌که شهروندان کشور را به‎‌ستوه آورده‌‎است؛ درکجای این‌‎همه ترقی و آبادی به‌‎نظر می‎‌رسد؟
پرسشی‌‎که ریاست جمهوری به پاسخ آن در پیام‌‎خانه‎‌ی وتس‎‌اپ به‎‌خبرنگار پیک نوشته‌‎است:
« حکومت افغانستان، دست‌اوردهای قابل ملاحظه‌‎ای در بخش‌‎های مختلف اقتصاد، حکومت‎‌داری خوب و اصلاحات داشته؛ اما کلان‌‎ترین مانع عملی شدن برنامه‎‌های حکومت برای شهروندان، حمله‌‎های تخریبی گروه‎‌های هراس‎افگن‎‌است که هرازگاهی تاسیسات عام‎‌المنفعه را تخریب می‎‌کنند. بااین‎‌هم حکومت افغانستان متعهد به عملی کردن برنامه‌‎ها برای تغییر بهتر در زندگی مردم بوده و می‎‌باشد ».
این پاسخ هم درحالی ارایه می‌‎شود که چندی پیش، آقای غنی خودش از خط فقر ۹۰ درصدی شهروندان کشور و نگرانی جامعه‎‌ی جهانی ازاین وضعیت، سخن گفته بود.
گزارش‎‌گر: عبدالمطلب فراجی