آمار تلفات ملکی و نظامی رویداد بغلان مرکزی، دقیق نیست

کابل – ۱۱ جوزا ۱۴۰۰خ.

شب گذشته حمله‌‎ی موتربم گروه طالبان بر فرمان‌دهی پولیس شهرستان بغلان مرکزی ولایت بغلان و درگیری آنان با نیروهای امنیتی، ده‌‎ها کشته و زخمی ملکی و نظامی برجا گذاشته‌‎است.

جاوید بشارت سخن‎گوی فرمان‌دهی پولیس ولایت بغلان به‌‎خبرنگار پیک می‎گوید که در این رویداد، کم‎‌ازکم سه نظامی و یک ملکی جان باخته و ۸ نظامی و ۲۰ فرد ملکی دیگر زخمی شده‌‎اند.

آماری‎‌که منابع محلی و گروه طالبان با تفاوت‌‎های گوناگون ارایه کرده‌‎اند.

به‎‌گفته آقای بشارت، گروه طالبان حوالی شش شام دیروز بااستفاده از موتر نظامی مملو از مواد انفجاری بر فرمان‌دهی پولیس ولسوالی بغلان مرکزی حمله‎‌ور شدند که در نتیجه‌‎ی انفجار و ساعت‌‎ها درگیری میان مهاجمان و نیروهای امنیتی، کم‌‎ازکم پنج مهاجم طالب نیز کشته و هفت تن دیگرشان زخمی شده‎‌اند.

اما گروه طالبان با نشر اعلامیه‌‎ای، مدعی‎‌اند که دراین رویداد بیش‎تر از ۴۰ سرباز دولتی کشته، ده‌‎ها تن زخمی و مقداری از وسایط و تجهیزات نیروهای دولتی را نیز تخریب کرده‌‎اند.

ذبیح‌‎الله مجاهد که به‌‎عنوان سخن‎گوی نظامی طالبان با رسانه‎‌های داخلی و خارجی اظهارنظر می‎کند، درباره‌‎ی کشته و زخمی‎‌های خودشان چیزی نگفته و به پرسش خبرنگار پیک نیز پاسخ نداده‌‎است.

دراین‌‎حال، یک داکتر شفاخانه‌‎ی خصوصی «شمشادعمر» در شهرستان بغلان مرکزی که به‎‌دلیل تهدیدهای امنیتی خواهان حفظ هویت خود شده‌‎است، به‎‌خبرنگار پیک می‎گوید که شب گذشته مشمول کشته و زخمی‌‎های ملکی، پنج زخمی نظامی مشمول فرمانده پولیس بغلان مرکزی نیز به‎‌این شفاخانه رسیده بود که پس‎‌از کمک‌‎های اولیه توسط نیروهای امنیتی به‌‎جای نامعلومی (بلخ یا کندز) انتقال یافته‌‎اند.

افزون‎براین، یک منبع معتبر محلی از چشم‎دید خود به‌‎خبرنگار پیک گفته‌‎است که شمار تلفات نظامی دراین رویداد، بیش‎تر از آن‎چه است که ازسوی اداره‌‎ی محلی ارایه شده‌‎است. به‎‌گفته‌‎ی این منبع، کم‎‌ازکم ۱۰ تن از نیروهای امنیتی دراین رویداد کشته شده و شمار زخمی‎‌های ملکی و نظامی به بیش از ۱۰۰ نفر می‎رسد.

هم‎چنان، صفدر محسنی رییس شورای ولایتی بغلان می‎گوید که شمار تلفات ملکی این رویداد را دراختیار ندارد؛ اما در مورد تلفات نظامی، از کشته شدن ۵ تن و زخمی شدن ۹ تن دیگر خبر می‎دهد.

بااین‎حال، مسوولان صحت‌‎عامه‌‎ی ولایت بغلان می‎گویند که به‌‎دلیل غیرفعال بودن شبکه‌‎های مخابراتی و شفاخانه‌‎ی ولایتی بغلان ازاثر تهدیدهای طالبان، آمار تلفات ناشی از حمله‌‎ی موتربم شب گذشته، تاکنون نهایی نیست.

به‎‌گفته‌‎ی عبدالعلیم غفاری معاون ریاست صحت‎‌عامه‌‎ی بغلان، تاکنون یک کشته و ۲۶ زخمی که همه افراد ملکی‌‎اند، به‌‎شفاخانه‌‎های شخصی بغلان مرکزی انتقال یافته؛ اما از آمار تلفات نظامی چیزی نمی‎داند.

این حمله درحالی ازسوی طالبان بر فرمان‌دهی پولیس شهرستان بغلان مرکزی انجام شده که بربنیاد گزاش‌‎ها، سه هفته‌‎پیش‎‌هم، گروه طالبان بر یک پاسگاه ا


منیتی در منطقه‌‎ی جرخُشک این شهرستان حمله کردند و در نتیجه، کم‎‌ازکم ۹ سرباز امنیتی را کشتند و نزدیک به ۲۰ تن دیگر را همراه با تجهیزات نظامی این پاسگاه باخود بُردند.

گزارش‎گر:  بلال خداداد