آتش‌سوزی در دفتر طالبان یا بازار عجمان؟

کابل – ۱سنبله ۱۳۹۹خ.

شماری از رسانه‌ها و کاربران در شبکه‌های اجتماعی، عکس‌‌ها و ویدیوهایی از یک روی‌‎داد آتش سوزی را زیرعنوان «آتش سوزی دفتر طالبان در قطر» منتشر کرده‌‎اند.

نخستین واحد منتشر کننده‌‎ی این خبر، صفحه‌‌ی رسانه‌‌ای افغانستان ژورنال است که پس از آن شماری زیادی از شهروندان، خبرنگاران و کاربران به نقل از این صفحه، این خبر را اطلاع‌‎رسانی کرده‌‎اند.

این خبر در برخی از رخ‎‌‌نامه‌‎های کاربران و خبرنگاران در یک شبانه‌‎روز گذشته، هزاران پسند و هم‌‎رسانی را نیز به‎‌همراه داشته‎‌است.

چنان‎‌که تنها در صفحه‌‎ی فیس‌‎بوک نفیسه نوری که خودش‌‎را عضو اتحادیه خبرنگاران بدون مرز معرفی کرده، این خبر بیش‌تر از ۱۲۰ بار هم‌‌رسانی (شییر) شده و بیش‌تر از یک هزار پسند شده‌‎است.

در حالی‌‌که این خبر در دیگر رخ‌‎نامه‌‎های کاربران نیز به هزارها پسند و صدها هم‌‎رسانی شده‌‎است.

اما سهیل شاهین سخن‎‌گوی دفتر سیاسی طالبان درقطر، نشر این خبر را کذب و نادرست خواند و در پاسخ به خبرنگار پیک در پیام‌‎خانه‌‎ی وتس‌‎اپ خود نوشت:« حقیقت ندارد افواه است ».

یافته‌‎های حقیقت‌سنج پیک نیز، نشان می‌‌دهدکه عکس‎‌ها و ویدیوهای منتشر شده ازسوی این کاربران، متعلق به‌‎دفتر سیاسی طالبان درقطر نبوده و این خبر نادرست است.

بربنیاد این یافته‌‎ها، عکس‎‌ها و ویدیوهای منتشرشده از جریان آتش‌‎سوزی مربوط به روی‌‎داد آتش‎‌سوزی روز چهارشنبه ۱۵ اسد ۱۳۹۹خ. در«بازار مرکبان شهر عجمان» یکی از بازارهای امارات متحده عربی می‌‌باشد.

جایی‎‌که برای نخستین‌‎بار، رسانه‌‎ی آنلاین «خلیج تایمز» این خبر را به‌‎نقل از مقام‌‎های محلی شهر عجمان منتشر کرده و گفته‎‌است که این آتش‌‎سوزی به‎‌دلیل شارتی برق در یک بازار بازرگانی رخ داده‌‎است.

پیش از این‌‎هم شماری از کاربران در رسانه‌‎های اجتماعی، عکس‎‌های از عباس ستانکزی یکی از اعضای برجسته‌‎ی طالبان را بااستفاده از نرم‌‎افزار فوتوشاپ، به‌‎گونه‌‎ای جعل کرده بودند که نشان می‌‎داد درکنار آقای ستانکزی بوتل شراب گذاشته شده؛ اما حقیقت‌‎سنج پیک دریافت که این عکس جعلی بوده و حقیقت نداشته‌‎است.

گزارش‌گر: عبدالمطلب فراجی